Finał Konkursu Papieskiego
Testy, eseje, obrony – po prawie czterech miesiącach zmagań już po raz 9. wyłoniono zwycięzców Konkursu Papieskiego. 11 maja w dziewięciu polskich miastach odbył się finał kolejnej edycji projektu dla młodzieży ponadgimnazjalnej organizowanego przez Instytut Tertio Millennio.
W Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku, Toruniu, Łodzi, Warszawie i Katowicach autorzy najlepiej ocenionych prac pisemnych bronili ich przed finałowymi komisjami. W tym roku tematy esejów dotyczyły kwestii powszechnego powołania do świętości i sumienia w nauczaniu Jana Pawła II oraz realizacji przez polskiego papieża postanowień Soboru Watykańskiego II. – Widać wyraźnie, że młodzież naprawdę dobrze zna dorobek polskiego papieża i potrafi go mądrze i ciekawie zinterpretować. Z roku na rok poziom prezentowany przez uczestników konkursu jest coraz wyższy – mówi Paweł Kostecki z portalu franciszkanska3.pl, członek krakowskiej komisji
W nagrodę za zdobycie I miejsca dziewięciu laureatów pojedzie w czasie wakacji na wspólną wycieczkę do Rzymu. Pozostali finaliści otrzymali nagrody książkowe. Przyznano również specjalne wyróżnienie za najlepszy esej. Tablet ufundowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie otrzymał Tomasz Grzyb z Rzeszowa, autor pracy pt. Jan Paweł II – Syn Soboru. W Krakowie wręczenia nagród dokonali przedstawiciele Patronów Honorowych Konkursu. W Imieniu Małopolskiego Kuratora Oświata wręczyła nagrody Pani Wizytator Beata Popek, zaś w Imieniu Prezydenta Związku Polskich Kawalerów Maltańskich Pan Marcin Świerad, Kawaler Maltański.
IX edycję Konkursu Papieskiego przygotował 35-osobowy zespół wolontariuszy Instytutu Tertio Millennio z całego kraju. Warto podkreślić, że byli wśród nich laureaci i finaliści konkursu z poprzednich lat. – Cieszy nas fakt, że Konkurs Papieski jest projektem, w który warto się zaangażować nie tylko w roli uczestnika. Dla wielu osób ta przygoda trwa dalej – podkreśla Jan Barcik, koordynator tegorocznej edycji i zarazem laureat z roku 2009.
W tym roku patronat honorowy nad konkursem objęli: J.E. Prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich Aleksander hr. Tarnowski, Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, Metropolita Krakowski kard. Stanisław Dziwisz i Minister Edukacji Narodowej
Krystyna Szumilas.
Celem Konkursu Papieskiego jest zainteresowanie młodzieży osobą i nauczaniem
Jana Pawła II, zainspirowanie ich do kształtowania otaczającej ich rzeczywistości oraz zachęcenie do pogłębiania wiedzy z zakresu katolickiej nauki społecznej. Projekt Instytutu Tertio Millennio jest jednym z największych konkursów tego typu w Polsce. Łącznie z bieżącą edycją wzięło w nim udział już ok. 30 tys. młodych ludzi.
Konkurs Papieski przebiega w czteroetapowej formule. Najpierw wszyscy zarejestrowani uczestnicy przystępują do quizu złożonego z 20 pytań, dotyczących biografii i nauczania Jana Pawła II. Osoby, które uzyskają wymaganą ilość punktów, przechodzą do kolejnego etapu – testu on-line. Ok. 180 uczestników z całego kraju, którzy zgromadzą w nim największą liczbę punktów, przystępuje do pisania esejów na jeden z kilku tematów związanych z papieskim nauczaniem. Konkurs wieńczy finał, podczas którego najlepsi bronią tez zawartych w napisanych pracach.
Kontakt dla mediów:
Jan Barcik
Koordynator Konkursu Papieskiego
Instytut Tertio Millennio
tel. 12 423 11 75
Konkurs Papieski powstał przy wsparciu: Kompanii Węglowej, Firm: Clico, Maturowo.edu.pl, Donimirski Boutique Hotels, Wydawnictw: Znak, W drodze i Edycja Świętego Pawła, Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, a także fundacji Banku Zachodniego WBK. Patronat medialny nad IX edycją sprawują: „Gość Niedzielny”, portal DEON.pl, TVP1, „Miłujcie się”, Miesięcznik Katolicki „List”, Miesięcznik „W drodze”, miesięcznik „Katecheta”.
Instytut Tertio Millennio został założony w 1995 roku przez ojca Macieja Ziębę OP. Impulsem do powstania Instytutu było ogłoszenie przez Jana Pawła II Listu Apostolskiego Tertio Millennio Adveniente (1994). W 2001 r. działalność Instytutu sformalizowano i założona została fundacja mająca pomagać w realizacji zadań, jakie Jan Paweł II wyznaczył katolikom na przełomie wieków. Od początku swojego istnienia Instytut skupia wokół siebie młodych ludzi chcących podejmować dyskusję z środowiskami i grupami prezentującym często odmienne poglądy. Przez ponad 10 lat istnienia Instytutu w jego projektach udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy osób pragnących określić rolę i miejsce katolika we współczesnym świecie, a także chcących pogłębić swą wiedzę w zakresie nauczania Jana Pawła II
i założeń katolickiej nauki społecznej.
zobacz zdjęcia >>>