Serdecznie zapraszamy na Mszę św, która rozpocznie doroczny Konwent ZPKM Za nami 60. Pielgrzymka Zakonu Maltańskiego do Lourdes. Zachęcamy do przesyłania zdjęć i świadectw. Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Fra Andrew Bertiego Święci i błogosławieni Zakonu Maltańskiego
strona główna »  Działalność » Dom Pomocy – Puszczykowo
Polecamy


W nas przyjdzie Słowo Boga / Kazanie św. Bernarda, opata

Wiemy, że potrójne jest przyjście Pana.  Trzecie jest pośrodku między dwoma pozostałymi.  Te są jawne, trzecie takie nie jest.  Za pierwszym swoim przyjściem Pan był widziany na ziemi i przebywał wśród ludzi, bo jak sam o tym mówi: ujrzeli i znienawidzili. więcej >>>

+++

Sługa Boży Fra' Andrew Bertie
Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego
1988 - 2008

Subskrypcja biuletynu
Od Prezydenta i Kapelanów
Blog konfratra z Paryża
TV Zakonu

Zakon Maltański w Polsce

Konwent ZPKM, 1992 

Maltański Koncert Charytatywny w Olsztynie - 2016


BLIŻEJ BOGA: Zakon Maltański w Gliwicach

więcej filmów >>>

Dom Pomocy – PuszczykowoA+A-A0

Dom Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie

Środowiskowy Dom Samopomocy Dom Pomocy Maltańskiej


62 - 041 Puszczykowo

ul. Dworcowa 16


telefon/fax: 618 194 446

email: maltadom@wp.pl

www: http://www.maltadom.fc.pl/


Dom Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie działa od 1 lipca 2000 roku jako Środowiskowy Dom Samopomocy. Podstawowe zasady funkcjonowania placówki zostały określone w Umowie zawartej 30 grudnia 1999 roku pomiędzy Fundacją Polskich Kawalerów Maltańskich "Pomoc Maltańska" a Powiatem Poznańskim.

Placówka, położona w niezwykle malowniczej okolicy, na skraju Wielkopolskiego Parku Narodowego, przeznaczona jest dla osób dorosłych, które ukończyły szesnasty rok życia. Uczestnikami zajęć są m.in.: osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, które nie mogą podjąć zatrudnienia, nawet w warunkach chronionych.

Niezbędna dokumentacja gromadzona jest w Gminnych Ośrodkach Pomocy Społecznej, a następnie przekazywana do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu, gdzie podejmowana jest decyzja o skierowaniu (lub nie) danej osoby do Domu w Puszczykowie. Poszczególne osoby kierowane są na czas określony - od 2 do 12 miesięcy. W przypadku osób z głębszą niepełnosprawnością intelektualną pobyt w placówce może ulec przedłużeniu. Aktualnie w zajęciach uczestniczy 28 osób, które zamieszkują na terenie gmin: Mosina, Puszczykowo i Luboń.

Zajęcia plastyczne

Podstawowym celem aktywności plastycznej jest zapoznanie uczestników z możliwościami wyrażania emocji, których z różnych powodów nie mogą przekazać słownie, poprzez sztukę. Malowanie, szkicowanie, rysowanie i wycinanie - pomaga nam w lepszym poznaniu siebie, stając się głównym a niekiedy jedynym środkiem wyrażania przeżyć i potrzeb. Uczestnicy mają możliwość nawiązywania niewerbalnego kontaktu z terapeutą i kolegami, współdziałania, „tworzenia razem… i dla siebie…”.

Prace plastyczne, wykonywane w I grupie - pod kierunkiem Marty i w II grupie - pod kierunkiem Magdaleny nadają wnętrzom naszej placówki niepowtarzalny charakter. Tematyka prac - różnorodna, tak, jak każdy element rzeczywistości, która nas otacza. Czasem są to wizerunki baśniowych postaci, uchwycony na papierze lot pszczoły, pies drzemiący przy budzie, kawałek pomarańczy, dom z ogródkiem… a nawet czerwony kleks upuszczony ”przez przypadek” na kawałek papieru. Inspiracją do tworzenia staje się wszystko….

Nasze prace plastyczne prezentowane są na Wystawach Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Puszczykowie. Cyklicznie już gościmy w Starostwie Powiatowym w Poznaniu, Galerii Miejskiej w Mosinie a także na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.


Zajęcia z szycia


Zajęcia z zakresu szycia odbywają się aktualnie w siedmioosobowej grupie. Ze względu na tematykę wykonywanych prac, oraz „wrodzone zamiłowanie do igły…” - to w przeważającej większości panie. Właśnie w tej sali można najszybciej nauczyć się prostych haftów, rozwinąć umiejętności szycia ręcznego, szydełkowania, wykonania makramy oraz zapoznać się z obsługą maszyny do szycia. Agnieszka – pod której kierunkiem powstają oryginalne poduszki i serwety, stara się jedynie podać sposób wykonania pracy, zaprezentować wzory, natomiast ozdoby są w przeważającej części wynikiem własnej twórczości poszczególnych pań.

Celem prowadzonych zajęć jest zdobycie praktycznych umiejętności niezbędnych w codziennym życiu. Okazuje się bowiem, że przyszycie guzika, prasowanie tkanin czy cerowanie uszkodzonej odzieży to nie lada sztuka, wymagająca dużej cierpliwości i …odrobiny kobiecego sprytu!!!

Prace tej grupy służą bardzo często jako upominki dla członków rodzin, kolegów i odwiedzających nas gości.

 

 
© 2024 - Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich
Projekt i wykonanie: Agencja Reklamowa NEXTDAY