Serdecznie zapraszamy na Mszę św, która rozpocznie doroczny Konwent ZPKM Za nami 60. Pielgrzymka Zakonu Maltańskiego do Lourdes. Zachęcamy do przesyłania zdjęć i świadectw. Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Fra Andrew Bertiego Święci i błogosławieni Zakonu Maltańskiego
strona główna »  Działalność » Zimowisko
Polecamy


W nas przyjdzie Słowo Boga / Kazanie św. Bernarda, opata

Wiemy, że potrójne jest przyjście Pana.  Trzecie jest pośrodku między dwoma pozostałymi.  Te są jawne, trzecie takie nie jest.  Za pierwszym swoim przyjściem Pan był widziany na ziemi i przebywał wśród ludzi, bo jak sam o tym mówi: ujrzeli i znienawidzili. więcej >>>

+++

Sługa Boży Fra' Andrew Bertie
Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego
1988 - 2008

Subskrypcja biuletynu
Od Prezydenta i Kapelanów
Blog konfratra z Paryża
TV Zakonu

Zakon Maltański w Polsce

Konwent ZPKM, 1992 

Maltański Koncert Charytatywny w Olsztynie - 2016


BLIŻEJ BOGA: Zakon Maltański w Gliwicach

więcej filmów >>>

ZimowiskoA+A-A0

 


ZIMOWISKO DLA DZIECI

 

19-26.01.2014, Zakrzów - II Zimowisko MaltańskieW Zakrzowie w dniach 19 – 26 stycznia 2014 Ośrodek Wczasowo – Rekolekcyjny Caritas tętnił wyjątkowym życiem – maltańskim. Dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych nr 12 w Katowicach uczestniczyły w II Zimowisku Maltańskim. Hasłem przewodnim wyjazdu było „Niebo nad nami”. Uczestnicy mieli okazję nie tylko poznawać układ słoneczny i zbudować jego model wg. własnej inwencji twórczej, ale także odkryć, iż każdy z nich może być gwiazdą. W odkrywaniu cech prawdziwej gwiazdy pomagał aktor Łukasz Guzy, który gościnnie prowadził warsztaty przygotowane specjalnie na Zimowisko. Dzieci miały także możliwość grać w sztuce i śpiewać do mikrofonu, aby poczuć się jak prawdziwi artyści na scenie.

Wśród gości obecny był również ks. Michał Palowski, kapelan maltański, który celebrował mszę świętą, oraz mecenas Łukasz Jarski, kawaler maltański. Jak sam przyznał, był pod wielkim wrażeniem sztuki, która odgrywały dzieci wraz z opiekunami pod przewodnictwem zawodowego aktora. W poznawaniu natomiast zmysłów i nauce pierwszej pomocy przedmedycznej przewodziła Agnieszka Skowronek.

Nie sposób opisać wszystkiego, co działo się w czasie Zimowiska. Radości dzieci nie sposób ująć 
w słowach, można jedynie spróbować pokazać ją na obrazie. Dziękujemy z całego serca wszystkim darczyńcom, osobom wspierającym, które przyczyniły się do realizacji II Zimowiska Maltańskiego, wolontariuszom, bez których dzieci nie mogłyby się tak wspaniale bawić i odpoczywać oraz wszystkim tym, którzy okazywali wsparcie mimo odległości i pamiętali w modlitwie, a także panu Damianowi Jabłece, który pomógł przedstawić uczestnikom świat gwiazd w oparciu o książkę „Mały Książe”.

 

Szczególne podziękowania składamy:

Johanowi Brosowi

Barbarze Janosz

Łukaszowi Jarskiemu

Iwonie Kobosko

Wojciechowi Łukowskiemu

Mariuszowi Piechowi

Mateuszowi Szymskiemu

 Firmie Nitsche z Ćwiklic

Firmie PPI Chrobok S.A. z Bojszów

Firmie ZRI Chrobok z Bojszów

Firmie Romanko i Synowie z Pszczyny

Firmie WENTA z Gostyni

 

oraz

Urzędowi Miasta Katowice – który współfinansował II Zimowisko Maltańskie.

 

Małgorzata Szatan

Zastępca Koorynatora

II Maltańskiego Zimowiska

 

Zobacz więcej zdjęć >>>

 

 

 

10-19.01.2013, Zakrzów - I Zimowisko Maltańskie


10-17 lutego odbyło się I Maltańskie Zimowisko. Projekt miał charakter terapeutyczny. Jego głównym zadaniem była aktywizacja społeczna dzieci. Kadrę stanowiły osoby z przygotowaniem pedagogicznym, specjaliści m.in. w zakresie arteterapii, muzykoterapii, posiadające wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi w ramach struktur maltańskich. Dla uczestników był to pierwszy wyjazd bez rodziców.  

            

Wyjazd był nagrodą dla dziesięciorga uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych nr 12 - Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 61 im. Polskich Kawalerów Maltańskich i Gimnazjum Specjalnego nr 29 im. Polskich Kawalerów Maltańskich w Katowicach, które pozytywnie wyróżniały się zachowaniem oraz postępami w pracy szkolnej. Staraliśmy się zapewnić tym dzieciom bezpieczny i spokojny wypoczynek połączony z interesującym programem zajęć. W tym czasie nasi wolontariusze kontynuowali pracę rodziców i szkoły w usamodzielnianiu dzieci, budowali pozytywne wzorce życia społecznego, kształtowali pozytywne cechy charakteru w duchu cnót rycerskich, ze szczególnym zaznaczeniem pomocy słabszym i potrzebującym, co ilustrowała barwnie przekazywana historia Zakonu Maltańskiego i jego działalności.
Program zimowiska częściowo był inspirowany obozem letnim w Szczyrzycu, który jest organizowany od ośmiu lat przez Zakon Maltański na Śląsku. Wśród przeróżnych atrakcji jakie czekały na uczestników były warsztaty arteterapii i muzykoterapii. Uczniowie tworzyli makiety Zakrzowa i wiele innych prac plastycznych. Na potrzeby wyjazdu powstała również piosenka "Z jak Zimowisko", w której tworzeniu mieli udział uczniowie. Dzieci nauczyły się też jak samodzielnie zrobić czekoladki.
Dzięki naszemu kapelanowi Michałowi Palowskiemu mogliśmy uczestniczyć w codziennej Eucharystii a także w Drodze Krzyżowej.
Gościem Zimowiska był Kawaler Maltański Łukasz Jarski.

Wydarzenia można było śledzić na bieżąco pod adresem:

I Maltańskie Zimowisko było bardzo udanym wyjazdem, co potwierdzały szczere uśmiechy, mnóstwo uścisków i ciepłych słów, które wolontariusze usłyszeli żegnając się z uczestnikami, rodzicami i Panią Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 12 Barbarą Strzempą. Tak dla niepełnosprawnych uczestników jak i dla wolontariuszy był to czas obfitujący w wiele nowych doświadczeń i dobrych chwil.

STATYSTYKA
W czasie trwania Zimowiska w Zakrzowie pracowało 15 wolontariuszy, którzy przepracowali w sumie 1891 godzin. Wszystko po to by zapewnić uczestnikom wyjazdu bezpieczny i pełen wrażeń pierwszy tydzień ferii zimowych.

FINANSE
Koszt zimowiska to 8466,20zł plus koszty dodatkowe (paliwo do dwóch prywatnych samochodów, środki medyczne, higieniczne, koszty druku, materiałów biurowych, kulig dla dzieci) 1400zł. Dotacja Urzędu Miasta Katowice wyniosła 5tys zł. Reszta została pokryta dzięki pomocy 13 darczyńców, którzy przekazali łącznie kwotę 4866,20zł.

SPONSORZY, DARCZYŃCY I PARTNERZY
To właśnie wolontariuszom i darczyńcom i sponsorom należą się największe podziękowania, bo bez nich nasze dzieło nie byłoby tak piękne.
Pragniemy szczególnie podziękować:

-Urzędowi Miasta Katowice - głównemu partnerowi instytucjonalnemu
-Państwu Katarzynie i Wojciechowi Łukowskim z Mochowa - firma ZŁOMSTAL
-Państwu Anieli i Franciszkowi Bałuchom Jankowic koło Pszczyny
-Państwu Katarzynie i Rafałowi Szusterom Pszczyny
-Pani Iwonie Kobosko z Brennej
-Pani Iwonie Zawiszy-Chrzanowskiej z Warszawy
-Panu Karolowi Bałuchowi Jankowic koło Pszczyny
-ks. Piotrowi Lewandowskiemu z Katowic
-Panu Wojciechowi Wójtowiczowi
-Panu Arturowi Zadebernemu Gliwic
-Panu Januszowi Goskowi Zabrza
-firmie PPHU VEIN
-Aptece Św. Stanisława z Suszca
-firmie Warsztat Mechaniki Pojazdowej D.P.R. Janosz Piotr
-wytwórni filmów Grassroots Films za przekazanie na rzecz Zimowiska części dochodu z pokazu filmu The Human Experience. 

PATRONAT MEDIALNY
Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal wiara.pl i RadioeM.

Dziękując jednocześnie zachęcamy do dalszego wspierania duchowego i materialnego naszych dzieł.

Już w lutym 2014 następne Zimowisko. Zapraszamy wszystkich chętnych do pracy. Potrzebujemy osób mających szalone i ciekawe pomysły, osób, które nie boją się wyzwań i nowych zadań.

Dominik Janosz
koordynator Zimowiska dla Dzieci
d.janosz@pomocmaltanska.pl

Zdjęcia: Małgorzata Szatan, Dominik Janosz
Zobacz więcej zdjęć >>>
 

 

© 2024 - Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich
Projekt i wykonanie: Agencja Reklamowa NEXTDAY