Serdecznie zapraszamy na Mszę św, która rozpocznie doroczny Konwent ZPKM Za nami 60. Pielgrzymka Zakonu Maltańskiego do Lourdes. Zachęcamy do przesyłania zdjęć i świadectw. Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Fra Andrew Bertiego Święci i błogosławieni Zakonu Maltańskiego
strona główna »  Działalność » Maltańskie Zbiórki Żywości
Polecamy


W nas przyjdzie Słowo Boga / Kazanie św. Bernarda, opata

Wiemy, że potrójne jest przyjście Pana.  Trzecie jest pośrodku między dwoma pozostałymi.  Te są jawne, trzecie takie nie jest.  Za pierwszym swoim przyjściem Pan był widziany na ziemi i przebywał wśród ludzi, bo jak sam o tym mówi: ujrzeli i znienawidzili. więcej >>>

+++

Sługa Boży Fra' Andrew Bertie
Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego
1988 - 2008

Subskrypcja biuletynu
Od Prezydenta i Kapelanów
Blog konfratra z Paryża
TV Zakonu

Zakon Maltański w Polsce

Konwent ZPKM, 1992 

Maltański Koncert Charytatywny w Olsztynie - 2016


BLIŻEJ BOGA: Zakon Maltański w Gliwicach

więcej filmów >>>

Maltańskie Zbiórki ŻywościA+A-A0

 Maltańskie Zbiórki Żywności - Bogatym jest nie ten kto posiada, lecz ten kto daje.

Maltańskie Zbiórki Żywności na dobre zadomowiły się już wśród dzieł Śląskiego Oddziału Fundacji Kawalerów Maltańskich. Ich początek sięga 2011 r. kiedy to w markecie Simply w Katowicach wolontariusze zbierali żywność dla podopiecznych Zakonu Maltańskiego na Śląsku.

W miarę upływu czasu akcja rozszerzyła się obejmując trzy markety na terenie naszego miasta. Swoją gościnność niezmiernie okazują nam: sklep Simply w Panewnikach, oraz  Simply na Zadolu i Delikatesy Alma. Hojność darczyńców tych sklepów potrafi zaskoczyć.

Zebrane podczas zbiórek dary przekazywane są podopiecznym fundacji, ludziom w trudnej sytuacji materialnej. Tworzymy paczki dla rodzin w ramach Opłatka Maltańskiego, oraz na święta wielkanocne. Dodatkowo zebranymi darami wspieramy obóz w Szczyrzycu, który od kilku lat pozwala grupie 40 niepełnosprawnych uczestniczyć w ciekawym wypoczynku letnim oraz Pielgrzymkę Maltańską. W miarę potrzeb staramy się wspierać podopiecznych z Tomaszowia Lubelskiego, gdzie pomaga Aleksander Cieślak KM.

Maltańskie Zbiórki Żywności to nie tylko zbieranie produktów, ale także okazja do spotkania z mieszkańcami i krótkiej rozmowy na temat dzieł Zakonu Maltańskiego. Dodatkową atrakcją w sklepach sieci Simply są pokazy pierwszej pomocy organizowane przez Maltańską Służbę Medyczną. Cieszą się one powodzeniem zwłaszcza u najmłodszych. To pozwala nam szerzyć ideę, a co ważniejsze – umiejętności,  udzielania pierwszej pomocy.

Z całego serca szczere podziękowania składam na ręce wolontariuszy i darczyńców, którzy nieustannie pomagają nam w tym sporym przedsięwzięciu. Bez nich cała akcja nie byłaby możliwa.

Nie możemy tu także nie wspomnieć o wieloletniej i bardzo cenionej przez nas współpracy ze Śląskim Bankiem Żywności, który nieustannie i hojnie wspiera liczne dzieła Fundacji.  W ciągu 5 ostatnich lat Śląski Bank Żywności przekazał śląskiemu oddziałowi Fundacji Zakonu Kawalerów Maltańskich ponad 15 667 kg produktów o wartości ponad 72 tys. zł.

Aleksandra Węglarzy
koordynator

kontakt: aleksandra.weglarzy@zakonmaltanski.pl

Marek Grzymowski
inicjator akcji
 


 


Zobacz także:

 

29.11.2014 VII Maltańska Zbiórka Żywności

W sobotę 29 listopada odbyła się VII Maltańska Zbiórka Żywności w Gliwickim i Katowickich marketach Simply. Wzięło w niej udział 39 wolontariuszy, przepracowując w sumie 180,25 godz. Podczas zbiórki zebraliśmy 789,161 kg żywności. Katowice- Zadole: 162,372kg,Katowice- Panewniki: 330,054kg, Gliwice 225 kg. Dodatkowo wsparła nas jedna z rodzin mieszkająca w parafii, w której obecnie służy nasz duszpasterz ks. Palowski ofiarowując 71,735 kg produktów wysokiej jakości.
BARDO SERDECZNIE dziękuję KAŻDEMU, kto przyłożył do tego rękę (lub nawet dwie ;) ). Część zebranych darów już przekazana została rodzinom potrzebującym w Tomaszowie Lubelskim, reszta, już w postaci paczek, czeka na Katowicki i Gliwicki Opłatek Maltański.

Dodatkowo wsparli nas jeszcze gimnazjaliści, którzy pomagali zbierać żywność w TESCO (SCC) pod patronatem Śląskiego Banku Żywności. Im także BARDZO SERDECZNE DZIĘKI za ofiarowanie 48,5 godzin swojego życia dla tych, którzy tego potrzebują.

Mam nadzieję na dalszą, miłą współpracę w Wami .

Do zobaczenia na VIII Zbiórce – Wielkanocnej!

 

14.06.2014 VI Maltańska Zbiórka Żywności w Katowicach

14.06.2014 odbyła się już VI Maltańska Zbiórka Żywności. Jak zawsze, gościliśmy w sklepach sieci Simply na Zadolu i Panewnikach. Zebrane dary przekazane już zostały do Szczyrzycza, gdzie czekają na podopiecznych Zakonu, którzy przyjadą na wakacje. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wesprzeć naszą akcję. Zarówno wolontariuszom, zawsze pomocnym pracownikom sklepów, a przede wszystkim darczyńcom.

autor: Aleksandra Węglarzy
koordynatorka akcji, zdjęcia: Marek Grzymowski

zobacz więcej zdjęć >>> 

 

15.03.2014 Katowice, V Maltańska Zbiórka Żywności

15 marca 2014r (sobota) miała miejsce V Maltańska Zbiórka Żywności. Akcja odbyła się na terenie trzech katowickich marketów Simply Zadole, Simply Panewniki oraz w Almie (ul Kościuszki 90). Od godziny 10:00 nasi wolontariusze zbierali żywność i promowali dzieła Zakonu rozdając ulotki i rozmawiając z klientami. Pokazali tym samym nienaganną postawę i wykazali się wiedzą, odpowiadając na pytania zaciekawionych darczyńców. W sklepach Simply osoby, które przekazały żywność miały okazję wziąć udział w pokazach pierwszej pomocy, które prowadzili wolontariusze Maltańskiej Służby Medycznej o/Katowice. Akcja miała swój finał o godzinie 17:00.

Dokładna liczba zebranych produktów wciąż jeszcze nie jest znana- zliczanie produktów przekazanych przez naszych darczyńców wciąż trwa. Już jednak wiemy, że wystarczy darów zarówno dla potrzebujących rodzin (w ramach pomocy na Święta Wielkanocne) , uczestników Pielgrzymki Maltańskiej, jak i obozowiczów w Szczyrzycu. Z całego serca dziękujemy pełnym poświęcenia wolontariuszom oraz darczyńcom- dzięki Wam na niejednej twarzy pojawi się uśmiech. Przyjmijcie więc cytat, który jest mottem naszych Zbiórek: ‘Bogatym jest nie ten kto posiada, lecz ten kto daje’ Chcielibyśmy złożyć ogromne podziękowania również sklepom Simply oraz Alma, które już po raz kolejny ugościły Nas u siebie.

Tekst: Barbara Wieczorek, Zdjęcia: Zuzanna Józefiok

Zobacz więcej zdjęć >>>

 

30.11.2013. Katowice. Bogatym jest nie ten kto posiada, lecz ten kto daje - IV Maltańska Zbiórka Żywności

W sobotę, 30 listopada 2013 r. w Katowicach odbyła się IV Maltańska Zbiórka Żywności, której hasłem przewodnim są słowa Jana Pawła II Bogatym jest nie ten kto posiada, lecz ten kto daje.Tym razem rozszerzyliśmy swoją akcję obejmując nią nie jeden, 
a trzy mini markety na terenie naszego miasta. Swoją gościnność, już po raz trzeci okazał nam sklep Simply w Panewnikach, a dodatkowo przyłączyły się sklepy Simply na Zadolu oraz Delikatesy Alma Parku im. Tadeusza Kościuszki. Hojność darczyńców, przekroczyła nasze oczekiwania i liczenie zebranej żywności jeszcze trwa. 

Dary zostaną przekazane podopiecznym Fundacji, którzy wezmą udział w 11 edycji Opłatka Maltańskiego w Katowicach. Do Marysinego Dworu zostają zaproszone rodziny wielodzietne, osoby niepełnosprawne i samotne.

Maltańskie Zbiórki Żywności to nie tylko zbieranie produktów, ale także okazja do spotkania z mieszkańcami i krótkiej rozmowy na temat dzieł fundacji. Dodatkową atrakcją w sklepach Simply były pokazy pierwszej pomocy, które cieszyły się powodzeniem zwłaszcza u najmłodszych. Niektórzy z nich mieli także okazję zapoznać się z wyposażeniem maltańskiej karetki. Dorośli natomiast zadawali pytania dotyczące ochrony zdrowia, a paru z nich skusiło się na próbę reanimacji wykonaną na fantomach.

Z całego serca szczere podziękowania składam na ręce wolontariuszy i darczyńców, którzy przyczynili się do dużego sukcesu zbiórki. Wasze serce w bardzo konkretny sposób przyczyni się do radości wielu osób w te Święta.

 

Aleksandra Węglarzy
koordynator akcji

Zdjęcia: Malgorzata Szatan, Zuzanna Józefiok
zobacz więcej zdjęć:

Alma - Park Kościuszki >>>
Simply - Panewniki >>> 
Simply - Zadole >>> 

 

29.06.2013. Katowice. III Konkurs dla Darczyńców.

W sobotę, 29 czerwca 2014 na terenie sklepu SIMPLY w Katowicach odbył się III Konkurs dla Darczyńców. Klienci, którzy ofiarowali produkty żywnościowe, wzięli udział w specjalnym konkursie w którym główną nagrodę  bezpłatny udział w kursie pierwszej pomocy. Pragniemy dodać, że przekazane produkty, ok. 350 kg żywności, zostały przekazane na organizację IX Maltańskiego Obozu Integracyjnego dla Osób Niepełnosprawnych w Szczyrzycu. 
Serdecznie dziękujemy:
- darczyńcom, za okazaną hojność
- Dyrekcji Sklepu, Panu Pawłowi Partyce za zrozumienie potrzeb naszych podopiecznych
- wolontariuszom za wielką pomoc i służbę.

 

02.03.2013. Katowice. II Konkurs dla Darczyńców Zakonu Maltańskiego

W sobotę 2 marca 2013 roku w Katowicach na terenie sklepu SIMPLY w odbył się II Konkurs dla Darczyńców Zakonu Maltańskiego. Każdy darczyńca, który ofiarował produkty spożywcze przeznaczone dla podopiecznych mógł wziąć udział w losowaniu nagród książkowych. Oprócz nagród Maltańska Służba Medyczna z Kęt przygotowała bezpłatne pokazy pierwszej pomocy oraz punkt konsultacyjny. W ramach konkurs darczyńcy przekazali 250 kg żywności (cukier, mąka, oleje, słodycze), które zostaną przekazane w ramach świątecznej pomocy żywnościowej przekazanej dla podopiecznych Zakonu Maltańskiego na Śląsku i w Tomaszowie Lubelskim.

Dziękujemy:
Darczyńcom i Dyrekcji supermarketu SIMPLY
Maltańskiej Służbie Medycznej z Kęt

tekst: Marek Grzymowski
zdjęcia: Małgorzata Szatan.

zobacz więcej zdjęć >>> 


10.10.2012.Katowice. I Konskurs dla Darczyńców Zakonu Maltańskiego. "Bogatym nie jest ten kto ma, ale ten kto daje" - Jan Paweł II

W sobotę, 10 listopada w Katowicach - Panewnikach, na terenie sklepu Simply odbył się konkurs dla Darczyńców Opłatka Maltańskiego. 
Wszyscy Klienci, którzy ofiarowali produkty spożywcze otrzymywali bony rabatowe na kurs pierwszej pomocy oraz mogli skorzystać z krótkiego instruktażu resuscytacji. Zebrane produkty posłużą jako wkład do paczek świątecznych dla podopiecznych Opłatka Maltańskiego w Katowicach i Tomaszowie Lubelskim. Spośród wszystkich Darczyńców wylosowaliśmy nagrodę główną - udział w darmowym, 16 godzinnym kursie pierwszej pomocy.

Laureatami konkursu zostali: Pani Monika Zaręba, Pani Katarzyna Siota oraz Pan Marek Przykaza. Serdecznie gratulujemy!

W ramach konkursu, Darczyńcy ofiarowali w sumie 305,5 kg żywności, w tym kaszę, cukier, konserwy, mąkę, ryż, owoce i słodycze.
Szacunkowa wartość produktów to 2494,85 zł.

Pragnę podziękować:
- wszystkim Darczyńcom,
- Panu Pawłowi Partyce - Dyrektorowi Sklepu Simply w Katowicach
- Mariuszowi Zawadzie - Komendantowi Maltańskiej Służby Medycznej z Kęt oraz  Martynie Jakubiec, Elizie Gandzel, Michałowi Pruszyńskiemu i Małgorzacie Szatan z Oddziału Kęty.
- Wolontariuszom Śląskiego Oddziału Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich oraz pomocnikom: Annie i Barbarze Sawickim, Annie Wróbel, Sylwii Galińskiej, Krystynie Polańskiej, Łukaszowi Tomankowi, Witoldowi Biegańskiemu, Zofii, Damianowi, Justynie, Amadeuszowi i Gabrielowi Zadebernym, Magdalenie Seńczuk, Grzegorzowi Wróblowi, Mateuszowi Szymskiemu, Marcinowi Siwkowi, Januszowi Decowi, Piotrowi Maciołowi, Marcinowi Głąbkowi oraz uczniom gimnazjum nr 10 w Katowicach. 

Marek Grzymowski
koordynator akcji
Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich 
Oddział w Katowicach

Zdjęcia
Małgorzata Szatan
Zobacz więcej zdjęć >>>© 2024 - Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich
Projekt i wykonanie: Agencja Reklamowa NEXTDAY