Serdecznie zapraszamy na Mszę św, która rozpocznie doroczny Konwent ZPKM Za nami 60. Pielgrzymka Zakonu Maltańskiego do Lourdes. Zachęcamy do przesyłania zdjęć i świadectw. Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Fra Andrew Bertiego Święci i błogosławieni Zakonu Maltańskiego
strona główna »  Działalność » Punkt Pomocy - Katowice
Polecamy


W nas przyjdzie Słowo Boga / Kazanie św. Bernarda, opata

Wiemy, że potrójne jest przyjście Pana.  Trzecie jest pośrodku między dwoma pozostałymi.  Te są jawne, trzecie takie nie jest.  Za pierwszym swoim przyjściem Pan był widziany na ziemi i przebywał wśród ludzi, bo jak sam o tym mówi: ujrzeli i znienawidzili. więcej >>>

+++

Sługa Boży Fra' Andrew Bertie
Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego
1988 - 2008

Subskrypcja biuletynu
Od Prezydenta i Kapelanów
Blog konfratra z Paryża
TV Zakonu

Zakon Maltański w Polsce

Konwent ZPKM, 1992 

Maltański Koncert Charytatywny w Olsztynie - 2016


BLIŻEJ BOGA: Zakon Maltański w Gliwicach

więcej filmów >>>

Punkt Pomocy - KatowiceA+A-A0


Maltański Punkt Pomocy Środowiskowej

 

40-036 Katowice

ul. Powstańców 21

telefon: 032 785 86 68

kierownik: Ilona Świerad DM

Działalność wśród osób niepełnosprawnych na Śląsku została zapoczątkowana w 1992 roku. Pierwsza posługa skupiała się na organizacji wyjazdów wolontariuszy i osób niepełnosprawnych na  międzynarodowe obozy dla młodzieży niepełnosprawnej, tzw. Małą Maltę oraz Międzynarodowe Pielgrzymki do Lourdes. Kolejne lata zaowocowały poszerzeniem grona wolontariuszy i częstszym kontaktem z osobami niepełnosprawnymi. Kolejnym etapem rozwoju tej posługi było nawiązanie stałej współpracy z ośrodkiem Caritas "Miłosierdzie Boże" w Mikołowie - Borowej Wsi, a następnie z innymi ośrodkami Caritas.
 
W odpowiedzi na coraz większe zapotrzebowanie wśród osób chorych i niepełnosprawnych, dnia 21 marca 2004 roku w Katowicach został otwarty i poświęcony Maltański Punkt Pomocy Środowiskowej dla Osób Niepełnosprawnych w Katowicach. Poświęcenia dokonał ks. dr Mirosław Piesiur, dyrektor ekonomiczny Archidiecezji Katowickiej.
Działalność placówki maltańskiej od samego początku jest oparta jest o wolontariat.
 Praca wolontariuszy i członków Zakonu Maltańskiego polegała na:
- pomocy w czynnościach domowych dla osób niepełnosprawnych, które mieszkają samodzielnie, np. robieniu drobnych zakupów 
- udzielaniu porad lekarskich osobom przewlekle chorym
- doradztwie prawniczym
- pomocy w organizacji transportu sanitarnego, np. przewóz osób niepełnosprawnych na rehabilitację,
- organizacji wyjazdów i spotkań okolicznościowych mających na celu aktywizację społeczną i kulturalną.

Z biegiem lat wzrosła liczba osób niepełnosprawnych potrzebujących naszego wsparcia, ale jednocześnie dzięki stałemu rozwojowi wolontariuszy i pozyskiwaniu środków finansowych pojawiły się większe możliwości, by pomagać chorym. Dzisiaj Maltański Punkt Pomocy Środowiskowej prowadzi:
- aktywizację zawodową dla osób niepełnosprawnych
- konsultacje psychologiczne
- warsztaty i szkolenia dla osób niepełnosprawnych
- warsztaty i szkolenia dla wolontariuszy
- wyjazdy dla osób niepełnosprawnych w ramach aktywizacji społecznej i kulturalnej
- pomoc żywnościową PEAD
- wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego
- transport osób niepełnosprawnych

W ramach dziewięcioletniej działalności zostało zrealizowanych ponad 50 wyjazdów dla osób niepełnosprawnych, 7 pieszych pielgrzymek osób niepełnosprawnych na Janą Górę, 8 Obozów Maltańskich w Szczyrzycu. Ponadto wolontariusze pomagali przy organizacji Międzynarodowej Pielgrzymki do Lourdes czy Małej Malty.
W samym tylko roku 2012 stu wolontariuszy przepracowało łącznie 12,5 tysiąca godzin pomagając 687 osobom niepełnosprawnym.
 
Wszystkim Darczyńcom, którzy dotychczas wspierali maltańskie dzieło pomocy osobom niepełnosprawnym dziękujemy szczerym śląskim SZCZĘŚĆ BOŻE. Naszą wdzięczność wyrażamy w comiesięcznej wspólnej Mszy Świętej i obiecujemy pracować jeszcze usilniej na rzecz pomocy chorym i potrzebującym.   

tekst: Marek Grzymowski

Galeria zdjęć:

 

 
© 2024 - Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich
Projekt i wykonanie: Agencja Reklamowa NEXTDAY