Serdecznie zapraszamy na Mszę św, która rozpocznie doroczny Konwent ZPKM Za nami 60. Pielgrzymka Zakonu Maltańskiego do Lourdes. Zachęcamy do przesyłania zdjęć i świadectw. Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Fra Andrew Bertiego Święci i błogosławieni Zakonu Maltańskiego
strona główna »  Działalność » Warsztaty Terapeutyczne – Poznań
Polecamy


W nas przyjdzie Słowo Boga / Kazanie św. Bernarda, opata

Wiemy, że potrójne jest przyjście Pana.  Trzecie jest pośrodku między dwoma pozostałymi.  Te są jawne, trzecie takie nie jest.  Za pierwszym swoim przyjściem Pan był widziany na ziemi i przebywał wśród ludzi, bo jak sam o tym mówi: ujrzeli i znienawidzili. więcej >>>

+++

Sługa Boży Fra' Andrew Bertie
Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego
1988 - 2008

Subskrypcja biuletynu
Od Prezydenta i Kapelanów
Blog konfratra z Paryża
TV Zakonu

Zakon Maltański w Polsce

Konwent ZPKM, 1992 

Maltański Koncert Charytatywny w Olsztynie - 2016


BLIŻEJ BOGA: Zakon Maltański w Gliwicach

więcej filmów >>>

Warsztaty Terapeutyczne – PoznańA+A-A0

Warsztaty Terapii Zajęciowej 

Warsztaty Terapii Zajęciowej

 

Warsztaty Terapii Zajęciowej Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich

60-184 Poznań

ul. Miastkowska 128/132

telefon: 618 681 567

email: wtzpoznan@pomocmaltanska.pl


Warsztaty Terapii Zajęciowej działają w ramach Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich – Pomoc Maltańska, która jest organizacją pożytku publicznego, zajmującą się między innymi działalnością charytatywną i dobroczynnością. Istniejemy już ponad pięć lat, bo dokładnie od 1 kwietnia 2005 roku, kiedy to rozpoczęliśmy pracę na ulicy Miastkowskiej w Poznaniu. Jak na razie nic nie wskazuje byśmy mieli się z tym miejscem pożegnać, ponieważ jest nam wszystkim tutaj bardzo dobrze. W sensie geograficznym potrzebne jest małe sprecyzowanie naszej lokalizacji: siedziba warsztatów mieści się dokładnie przy ulicy Miastkowskiej 128/132 (kilkaset metrów od lotniska Ławica!) w przyziemiu budynku parafialnego kościoła pod wezwaniem Objawienia Pańskiego. Proboszczem kościoła jest ksiądz kanonik Tomasz Maćkowiak. Właśnie Jemu oraz JE Księdzu Arcybiskupowi Stanisławowi Gądeckiemu po raz kolejny pragniemy podziękować za zrozumienie naszych potrzeb i wspomożenie nas tak pięknym miejscem. Z każdym dniem coraz więcej osób z osiedla i parafii wie, że to właśnie tutaj są warsztaty terapii zajęciowej zajmujące się codzienną opieką nad osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Ci, którzy nas jeszcze nie odwiedzili z pewnością nie są świadomi jak wiele rozmaitych form działania i aktywności rozsadza naszą placówkę, ale coraz więcej osób o tym się przekonuje. Z pewnością nie będziemy oryginalni, jeśli powiemy, że zawsze miło nam witać gości, więc każdy może osobiście do nas przyjść i na własne oczy przekonać się, czy to prawda i jak to wszystko wygląda.


Do WTZ uczęszcza aktualnie 30 osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym, którzy są dowożeni naszymi dwoma busami. W placówce prowadzona jest terapia w sześciu pracowniach: gospodarstwa domowego, komputerowej, rękodzieła, muzycznej, plastycznej i ceramicznej. 


W warsztatach cyklicznie powstają takie cudeńka, jak: słodkości w formie babek, ciasteczek, placków, cotygodniowe czwartkowe obiady; gazetki okolicznościowe; masa obrazków malowanych na szkle, talerzach i innych płaszczyznach, gigantyczna ilość gipsowych odlewów w najprzeróżniejszych kształtach i kolorach, zdobione ceramiczne anioły, prace z drewna i sklejki ....ufff! Ciężko to wszystko wymienić! Koniecznie trzeba także pamiętać o naszym zespole muzycznym „Klepsydra”, który pod koniec 2005 roku nagrał i wydał płytę kompaktową pod tytułem „Zimowe zabawy” – promocja płyty połączona była z wielkim koncertem muzycznym, z którego również stworzona została płyta w wersji koncertowej.


Bierzemy udział w wielu imprezach sportowych (przygotowaniem zawodników do startów zajmuje się nasz rehabilitant, który utrzymuje wszystkich w dobrej kondycji fizycznej), jeździmy na hipoterapię, nad jeziora, na pikniki sportowe. Braliśmy i brać będziemy udział w wielu konkursach i festiwalach muzycznych, czy plastycznych, np. w Trzciance, Przygodzicach, Jarocinie, Wolsztynie, Szprotawie, Środzie Wielkopolskiej, Puszczykowie, Dopiewcu... widzicie więc, że nie próżnujemy! W dodatku z tych wyjazdów oprócz wspomnień przywozimy sporo nagród, medali i wyróżnień i naprawdę mamy czym się pochwalić, o czym możecie się przekonać oglądając naszą pęczniejącą kronikę! To były takie krótsze wyprawy, ale mieliśmy także niemałą przyjemność wielokrotnie wyjechać na tygodniowy pobyt nad morzem (Dębki k/Karwi).  Dopisywała nam tam zazwyczaj doskonała pogoda, dzięki której mogliśmy do woli zażywać słonecznych kąpieli. W ramach tego wypoczynku odbywaliśmy wycieczki na Półwysep Helski, do Trójmiasta, nadmorskich muzeów i latarni morskich. Mamy za sobą zimowe wyjazdy do Zielonki, koło Murowanej Gośliny, gdzie korzystamy z uroków zimy, organizujemy kuligi, zimowe zabawy i spacery.
Wielkim wydarzeniem dla naszej placówki okazało się uczestnictwo podopiecznych wraz z wychowawcami w pielgrzymce osób niepełnosprawnych do Lourdes we Francji. Udział w tym organizowanym przez Zakon wydarzeniu był wielkim, nie tylko duchowym przeżyciem.

Sami także nie tylko bierzemy udział w imprezach organizowanych przez kogoś, ale i samodzielnie organizujemy coś dla innych. Na naszych terenach odbył się Rajd Indiański na Marcelinie, gdzie uczestnicy różnych WTZ – ów (także z miejscowości znacznie oddalonych od Poznania) w odpowiednich strojach, malowidłach i z adekwatnym ekwipunkiem wędrowali Szlakiem Przebiegłej Pumy pokonując przy tym dzikie tereny Lasku Marcelińskiego, by później przy ognisku bawić się wspólnie słuchając indiańskiej muzyki. Zorganizowaliśmy także Rajd Pyry, co roku zapraszamy na Spotkanie Wigilijne w rodzinnej atmosferze oraz na Wielkanocne malowanie pisanek, na którym zdobimy jajka częstując się domowymi ciastami.

Co prawda w Poznaniu przebywamy praktycznie na samym jego końcu, bo z Ławicy to już najbliżej tylko...samolotem do nieba, ale serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzin naszej placówki. Przybywajcie!!!


Galeria zdjęć

© 2024 - Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich
Projekt i wykonanie: Agencja Reklamowa NEXTDAY