Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Fra Andrew Bartiego Zakup książki:
Joannici i ich związki z ziemiami polskimi Zachęcamy do wspólnej modlitwy Liturgią Godzin. Święci i błogosławieni Zakonu Maltańskiego
strona główna »  O Zakonie » Nagroda Feniksa
Polecamy
Subskrypcja biuletynu
Od Prezydenta i Kapelanów
Blog konfratra z Paryża
TV Zakonu

Zakon Maltański w Polsce

Konwent ZPKM, 1992 

Maltański Koncert Charytatywny w Olsztynie - 2016


Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej: Akcja ratunkowa Babia Góra


BLIŻEJ BOGA: Zakon Maltański w Gliwicach


Opłatek Maltański 2014 Kraków (english)

XI Wieczór Maltański 2014 Kraków

więcej filmów >>>

Nagroda FeniksaA+A-A0

"za wypełnianie przestrzeni publicznej  znaczącymi wydarzeniami artystycznymi, niosącymi przesłanie wartości chrześcijańskich”

 • w roku 2017 nagroda Feniksa Maltańskiego została wręczona Panu Leopoldowi „Poldkowi” Twardowskiemu „za wielbienie Boga pieśnią wobec wszystkich, wszędzie i na wszystkie sposoby”.
 • w roku 2016 nagrodą Feniksa Maltańskiego uhonorowany został zespół Siewcy Lednicy „Za ewangeliczny zasiew wyrażany muzyką, śpiewem i tańcem”</>
 • 2015 rok - Małgorzata Musierowicz - za uniwersalny przekaz Jej powieści będący wsparciem w chrześcijańskim wychowaniu dzieci.
 • 2014 rok - Adam Bujak - wybitny artysta fotografik, „wierny towarzysz”, przyjaciel, dokumentalista życia i posługi kapłańskiej Świętego Jana Pawła II - krzewienie wartości chrześcijańskich
 • 2013 rok - Jacek Kowalski - historyk sztuki, mediewista, pieśniarz kultywujący między innymi muzykę krucjatową.
 • 2012 rok - Wanda Różycka- Zborowska- reżyser. 
 • 2011 rok - Robert Sobociński - artysta - rzeźbiarz. 
 • 2010 rok - Marcin Pospieszalski - muzyk, publicysta. 
 • 2009 rok - Robert Friedrich (Litza) - muzyk, szef zespołu Arka Noego. 
 • 2008 rok - Wojciech Kilar - kompozytor. 
 • 2007 rok - Dariusz Karłowicz - filozof zajmujący się terminalnymi problemami śmierci i cierpienia. 
 • 2006 rok - Eleni Tzoka - piosenkarka. 
 • 2005 rok - Marek Piwowski - reżyser filmowy- za spektakl "Oskar i Pani Róża" 

Statua FENIKSA została wykonana przez artystę plastyka, który był pacjentem Hospicjum Bł. Gerarda w Olsztynie prowadzonego przez Fundację. Autor FENIKSA w swojej ostatniej woli prosił, aby przekazać go osobie, która w sposób szczególny przyczyni się do przypominania ludziom o obowiązku dobrej i godnej śmierci, oraz wniesie swoja posługą wiele dobra w dzieła hospicyjne. Została ona przekazana na ręce kapelana Hospicjum ks. Prałata Henryka Błaszczyka, Rektora Kapelanatu ZPKM na Warmii. Tym samym FENIKS jest jedyną w tym przypadku niepowtarzalną nagrodą.

Jako pierwszy nagrodę w roku 2005 otrzymał - za ukazanie szczególnych wartości moralnych w filmie „Oskar” – Marek Piwowski. Film powstał według książki "Oskar i pani Róża" Erica-Emmanuela Schmitta. Opowiada o dwunastu ostatnich dniach życia chłopca o imieniu Oskar. "Ta nagroda jest o tyle ważna, że wskazuje na zupełnie inny model bohatera do naśladowania, niż próbuje nam lansować nasza subkultura. Bałem się, że ten bohater i ta opowieść o Bogu nie przyciągnie telewidzów. Tymczasem okazuje się, że oglądało go dwa razy więcej ludzi niż mecz ligi angielskiej na drugim programie. Ten film pokazał, że "można oglądalność połączyć z wartościami i misją" - powiedział Piwowski.


© 2017 - Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich
Projekt i wykonanie: Agencja Reklamowa NEXTDAY