Serdecznie zapraszamy na Mszę św, która rozpocznie doroczny Konwent ZPKM Za nami 60. Pielgrzymka Zakonu Maltańskiego do Lourdes. Zachęcamy do przesyłania zdjęć i świadectw. Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Fra Andrew Bertiego Święci i błogosławieni Zakonu Maltańskiego
strona główna »  aktualności » Matko Piekarska, Opiekunko sławna…
Polecamy


W nas przyjdzie Słowo Boga / Kazanie św. Bernarda, opata

Wiemy, że potrójne jest przyjście Pana.  Trzecie jest pośrodku między dwoma pozostałymi.  Te są jawne, trzecie takie nie jest.  Za pierwszym swoim przyjściem Pan był widziany na ziemi i przebywał wśród ludzi, bo jak sam o tym mówi: ujrzeli i znienawidzili. więcej >>>

+++

Sługa Boży Fra' Andrew Bertie
Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego
1988 - 2008

Subskrypcja biuletynu
Od Prezydenta i Kapelanów
Blog konfratra z Paryża
TV Zakonu

Zakon Maltański w Polsce

Konwent ZPKM, 1992 





Maltański Koncert Charytatywny w Olsztynie - 2016


BLIŻEJ BOGA: Zakon Maltański w Gliwicach

więcej filmów >>>

AktualnościA+A-A0

2013-05-24

Matko Piekarska, Opiekunko sławna…

Matko Piekarska, Opiekunko sławna…1.

Sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej z jej cudownym wizerunkiem Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej to niewątpliwie niezwykłe miejsce na mapie Górnego Śląska. Piekary Śląskie jednoczą wszystkich Ślązaków pielgrzymujących do Panienki Piekarskiej, Gospodyni Śląskiej.2

Kiedyś pod Wiedniem Turków rozgromiła…

Historia kultu Matki Boskiej w Piekarach Śląskich sięga XVII stulecia. Do cudownego obrazu zaczęli pielgrzymować wierni z okolic Piekar Śląskich. W roku 1676 mieszkańcy pobliskich Tarnowskich Gór, w których szalała zaraza zbierająca śmiertelne żniwo, udali się na pielgrzymkę do Piekar.  Po odbyciu pielgrzymki i żarliwych modlitwach mieszkańców, zaraza ustąpiła. Cudowny obraz Matki Boskiej stawał się coraz bardziej znany. Austriacki cesarz Leopold I zwrócił się do opiekunów piekarskiego sanktuarium o zgodę na  peregrynację obrazu na terenie Czech, aby ratować siebie i swoich poddanych od „morowego powierza”. 

Matka Piekarska, ma również swoje miejsce w historii Europy. Król Jan III Sobieski udając się na odsiecz wiedeńską, zatrzymał się  i modlił w Piekarach o zwycięstwo nad Turkami. Na pamiątkę tego wydarzenia, 12 września czci się Najświętsze Imię Maryi Panny, zaś w archidiecezji katowickiej obchodzi się Uroczystość Matki Boskiej Piekarskiej.3  Co ciekawe w roku 1702 wywieziono oryginał  wizerunku do Opola, skąd już nigdy nie powrócił. Do dnia dzisiejszego w Sanktuarium Piekarskim znajduje się jego kopia! W roku 1925 ówczesny nuncjusz, arcybiskup Laurentius Lauri koronował cudowny obraz Matki Boskiej Piekarskiej. Na uroczystość koronacji obrazu przybyło ponad 250 tys. polskich i niemieckich pielgrzymów4.

Matko litości, rwą się wciąż do Ciebie

Wiernych zastępy z miast i wsi…

Do najważniejszych, corocznych wydarzeń w archidiecezji katowickiej należą pielgrzymki stanowe mężczyzn i młodzieńców , a także  kobiet i dziewcząt do Piekar5.  Początku pielgrzymek stanowych należy szukać w spotkaniu mężczyzn w maju w 1947 roku.6 Jak pisze ks. Myszor w Historii Kościoła na Górnym Śląsku władza komunistyczna zaniepokojona wzrastająca liczbą pielgrzymów od 1949 roku zaczęła stosować represje administracyjne w celu ograniczenia liczby piekarskich pielgrzymów.

Pielgrzymka Piekarska w której uczestniczyli „Ślązacy i przybysze z różnych stron Polski lub tzw. repatrianci ze Wschodu; pielgrzymi z Górnego Śląska, Śląska Cieszyńskiego oraz Opolskiego jak i mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego”7, była miejscem debaty społecznej, podczas której kaznodzieje piekarscy walczyli słowem z ambony o prawa pracującego ludu śląskiego. Biskup Herbert Bednorz, zwany także biskupem robotników w swoich płomiennych kazaniach mówił o potrzebie wolnej niedzieli, o ochronie pracowników śląskich fabryk i kopalń przed nieludzkimi normami pracy. Biskup Bednorz słowem walczył o prawa do budowy nowych kościołów i prawo do obecności krzyża w szkolnej klasie.

Ciebie dziecięcym sercem błagamy…

Obecnie każdego roku  w maju do Piekarskiego Sanktuarium przybywa około 100 tys. mężczyzn i tyleż samo kobiet w połowie sierpnia.  Nie trzeba już walczyć słowem na froncie Państwo – Kościół. Wciąż jednak aktualne pozostają  tematy solidarności międzyludzkiej, sprawiedliwości i miłości społecznej, już inaczej rozumianej, ale równie potrzebnej.

W pielgrzymkach piekarskich uczestniczą również członkowie Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Nad bezpieczeństwem pątników piekarskich każdego roku czuwają wolontariusze oddziału katowickiego Fundacji Związku Polskich Kawalerów Maltańskich Maltańska Służba Medyczna.

Lepszej od Ciebie Matki nie mamy…

Sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej będzie zawsze miejscem modlitwy nie tylko dla Ślązaków. Przed Piekarskim obrazem modlił się Król Sobieski. To właśnie w Piekarach Śląskich w roku 1956 modlili się biskupi katowiccy dziękując Gospodyni Śląskiej8 za opiekę podczas wygnania i szczęśliwy powrót9.  Do Matki Boskiej Piekarskiej corocznie pielgrzymował Kardynał Karol Wojtyła. Matka Piekarska towarzyszyła ludowi śląskiemu i Papieżowi Janowi Pawłowi II w czasie pamiętnej pielgrzymki w 1983 r. Wtedy to na lotnisku w Katowicach-Muchowcu Papież wołał  „Dziś ja - biskup Rzymu, a równocześnie syn polskiego narodu - pragnę włączyć się w modlitwę współczesnego Śląska, który w wizerunek Pani Piekarskiej wpatruje się jako w obraz Matki Sprawiedliwości i Miłości społecznej”.10

Jan Barcik
Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich

  1. Skarbiec Modlitw i Pieśni. Księgarnia św. Jacka. Katowice 1997.
  2. Irena Bukowska-Floreńska: Rodzina na Górnym Śląsku. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego. Katowice 2007.
  3. http://bazylikapiekary.pl
  4. Jerzy Myszor: Historia Diecezji Katowickiej. Drukarnia Archidiecezjalna. Katowice
  5. Irena Bukowska-Floreńska: Rodzina na Górnym Śląsku. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego. Katowice 2007.
  6. Jerzy Myszor: Kościół na Górnym Śląsku. Księgarnia św. Jacka. Katowice 2010.
  7. Tamże.
  8. Irena Bukowska-Floreńska: Rodzina na Górnym Śląsku. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego. Katowice 2007.
  9. Jerzy Myszor: Kościół na Górnym Śląsku. Księgarnia św. Jacka. Katowice 2010.
  10. Jan Paweł II: Pielgrzymki do Ojczyzny. Przemówienia. Homilie. Wydawnictwo Znak. Kraków 2005
« powrót
© 2024 - Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich
Projekt i wykonanie: Agencja Reklamowa NEXTDAY