Serdecznie zapraszamy na Mszę św, która rozpocznie doroczny Konwent ZPKM Za nami 60. Pielgrzymka Zakonu Maltańskiego do Lourdes. Zachęcamy do przesyłania zdjęć i świadectw. Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Fra Andrew Bertiego Święci i błogosławieni Zakonu Maltańskiego
strona główna »  aktualności » Święty Jan Chrzciciel – nasz Patron
Polecamy


W nas przyjdzie Słowo Boga / Kazanie św. Bernarda, opata

Wiemy, że potrójne jest przyjście Pana.  Trzecie jest pośrodku między dwoma pozostałymi.  Te są jawne, trzecie takie nie jest.  Za pierwszym swoim przyjściem Pan był widziany na ziemi i przebywał wśród ludzi, bo jak sam o tym mówi: ujrzeli i znienawidzili. więcej >>>

+++

Sługa Boży Fra' Andrew Bertie
Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego
1988 - 2008

Subskrypcja biuletynu
Od Prezydenta i Kapelanów
Blog konfratra z Paryża
TV Zakonu

Zakon Maltański w Polsce

Konwent ZPKM, 1992 





Maltański Koncert Charytatywny w Olsztynie - 2016


BLIŻEJ BOGA: Zakon Maltański w Gliwicach

więcej filmów >>>

AktualnościA+A-A0

2013-06-06

Święty Jan Chrzciciel – nasz Patron



Główny Kapelan ZPKM
JE Ks. Biskup Andrzej F. Dziuba

Łowicz, św. Bonifacego, biskupa i męczennika 2013 r.

N. 30/2013

 

Święty Jan Chrzciciel – nasz Patron

 

Dla naszego Zakonu szczególnym patronem jest św. Jan Chrzciciel, ostatni prorok Starego Przymierza i bezpośredni zwiastun przychodzącego Mesjasza: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata” (J 1,29). Natomiast jego imię jest pochodzenia hebrajskiego i oznacza: „Bóg jest łaskawy”. Urodził się w Judei, w Ain Karim, a jego rodzicami byli kapłan Zachariasz i Elżbieta (por. Łk 1,5-80). Poprzez swoją matkę był także krewnym Jezusa z Nazaretu (por. Łk 1,36).

W swym bogatym nauczaniu starał się wyrwać ludzi z ich przyzwyczajeń, małostkowości i grzechów, budząc nadzieję przemiany serca. Konsekwentnie przypominał o Bogu i spodziewanym Mesjaszu. Do tego przygotował się na pustyni, w owej samotności spotkania z Bogiem (por. Mk 1,1-8). Był wymagającym i wręcz nieustępliwym wobec siebie i innych. Wzywał do nawrócenia serca, a skrucha i gotowość zmiany życia były umacniane chrztem nawrócenia (por. Łk 3,7-14; Mt 3,7-10; Mk 1,8). Sam Jezus przyjął od niego chrzest (por. Mt 3,13-17), słysząc aklamację: „Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie” (Mk 1,11).

Mimo radykalizmu, połączonego jednak ze szczerością własnego życia, bano się wystąpić przeciwko niemu (por. J 1,19; Mt 3,7). Jednak upomnienie Heroda II Antypasa z powodu jego stylu życia (por. Mk 6,18) doprowadziło Jana – w wyniku namowy żony jego brata Filipa - do śmierci przez ścięcie (por. Mt 14,1-12).

W Kościele obok uroczystości „Narodzin św. Jana Chrzciciela” w dniu 24 czerwca, obchodzone jest także w kalendarzu liturgicznym, w dniu 29 sierpnia wspomnienie „Męczeństwo św. Jana Chrzciciela”. Zatem w różnych dniach obchodzony jest dzień jego ziemskich narodzin oraz dzień jego śmierci jako dzień narodzin dla nieba.

Można się pytać: Jakie przesłanie przynosi św. Jan Chrzciciel, o którym sam Jezus powiedział: „Między narodzonymi z niewiasty nie powstał większy od Jana Chrzciciela?” (Łk 7,27). Jemu współcześni spotykając się z nim i jego nauczaniem albo zmieniali radykalnie swoje życiu ku dobru, sprawiedliwości i pokojowi albo nienawidzili go totalnie, a ż do pragnienia jego śmierci.

Dziś także ten Prorok pustyni i znad Jordanu pociąga wielu, którzy jak on chcą bezkompromisowo walczyć ze złem i budzić nadzieję dobra. Jest on m.in. patronem ruchu abstynenckiego. Można w tym kontekście się pytać, jak daleko nam, współczesnym chrześcijanom, a zwłaszcza członkom Zakonu do tej Janowej gorliwości i bezkompromisowości?

Dla nas świętujących dziękczynienie za 900 lat istnienia naszego Zakonu św. Jan Chrzciciel nie jest tylko dostojnym Patronem, ale przed wszystkim wzorem do naśladowania. To on daje nam przesłanie o Chrystusie: „On ma wzrastać, a ja mam się umniejszać” (J 3,30). Takie jest także zobowiązanie każdej Damy i Kawalera Maltańskiego, realizujących charyzmat: „Tuitio fidei et obsequium pauperum”. Wszystkie dzieło są spełniane dla naszych Panów, ku chwale Chrystusa i Jego Matki.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że szpital prowadzony w Jerozolimie w początkach naszego Zakonu miał za patrona właśnie św. Jana Chrzciciela, który z czasem stał się głównym patronem całego Zakonu. Czy to nie jest wymowny znak, który winien także dziś przemawiać swym orędziem. Oto właśnie ten największy z proroków (por. Mt 11,2-19), który przygotowywał drogę Panu i prostował ścieżki dla niego (por. Iz 40,3). W swym znaku charyzmatycznego przepowiadania i zarazem świadectwa życia wyzwalał nowe energie w Zakonie, ku owocności dzieł zmartwychwstałego Pana (por. Mt 3,3; Iz 40,3). Mamy być bowiem owocami Paschy Pana, ku umywaniu nóg bliźnim (por. J 13,1-15)

Św. Jan Chrzciciel wzywa także dziś członków Zakonu do nawrócenia w duchu jego przepowiadania (por. Mk 1,4), ku dostrzeganiu przesłania: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata” (J 1,29), ku świadectwu głosowi Jezusa, doznając „najwyższej radości na głos oblubieńca” (J 3,29). Ostatecznie warto jeszcze raz, więcej ciągle powtarzać: „Potrzeba, by On wzrastał, a ja się umniejszał” (J 3,30).

 

 

Bp Andrzej F. Dziuba

Główny Kapelana ZPKM

 

« powrót
© 2024 - Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich
Projekt i wykonanie: Agencja Reklamowa NEXTDAY