23.11.2013. Kraków. Konwent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich
23 listopada 2013 w Krakowie odbył się Konwent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, czyli doroczne spotkanie członków ZPKM. Całodniowe spotkanie miało charakter sprawozdawczy z działalności Zakonu Maltańskiego w Polsce. Najważniejszym punktem Konwentu była wspólna Eucharystia.
Konwent ZPKM 2013 - słowo wprowadzające Prezydenta
Czcigodne Damy, Dostojni Kawalerowie, Wielebni Kapelani,
witam bardzo serdecznie wszystkich przybyłych na doroczny Konwent ZPKM.
Rada Suwerenna z dn. 7-8 grudnia 2012 zatwierdziła wybory konwentu listopadowego, tj. wybór Prezydenta, Zarządu i Komisji ZPKM. Od tej daty rozpoczęła się nasza 5-letnia kadencja. Jej początek przypadł tuż przed szczególnym, jubileuszowym rokiem 900 lecia Zakonu, który obfitował w intensywne wydarzenia na forum międzynarodowym i w Polsce. W pierwszych 2-chmiesiącach, pomimo przełomu roku, Zarząd pracował z bardzo dużą intensywnością,– za co bardzo dziękuję - później zbierał się raz w miesiącu.
W początku roku dokonano rejestracji nowych władz Związku i ustalono skład Rad i Zarządów Fundacji. W okresie pomiędzy zebraniami Zarządu działają komitety wewnętrzne zajmujące się poszczególnymi zagadnieniami.
Rok 2013 pozostaje pod znakiem Jubileuszu 900lecia ogłoszenia Bulli Papieża Pashalisa II, w której Papież, Zakonowi Św. Jana Jerozolimskiego, nadał dalekosiężne przywileje – niezależność od władz świeckich i kościelnych.
Z tej okazji, od 6 do 8 lutego w Rzymie odbyła się międzynarodowa konferencja Przeoratów i Związków Narodowych Suwerennego Zakonu Maltańskiego, zorganizowana przez Wielkie Magisterium, z udziałem Wielkiego Mistrza oraz zjazd członków Zakonu. ZPKM reprezentowali Prezydent, Vce Prezydenci, Kanclerz, Szpitalnik oraz Skarbnik. Kulminacją obchodów jubileuszowych była msza święta. w Bazylice Św. Piotra, w sobotę 9 lutego. Na zakończenie liturgii przemówił do kilku tysięcy maltańczyków Papież Benedykt XVI – jak wiemy było to Jego ostatnie publiczne wystąpienie.
Nasza delegacja liczyła 70-osób wraz z rodzinami. Chciałbym podkreślić, że zostaliśmy bardzo gościnnie przyjęci przez Ambasadora Polski w Rzymie Pana Wojciecha Ponikiewskiego oraz Panią Ambasador Polski przy Watykanie i Suwerennym Zakonie Maltańskim – Hannę Suchocką, w ich siedzibach. Ten wyjazd był połączeniem pielgrzymki, manifestacji wartości Zakonu, ale również wspaniałej, ponad pokoleniowej integracji naszej grupy poznającej wieczne miasto – to wielka wartość. Szczególne podziękowania za organizację naszego wyjazdu do Rzymu składam Konfratrowi Kanclerzowi Xaweremu Konarskiemu, jego żonie Oleńce, Magdzie Jeleńskiej i Ani Rościszewskiej.
W uroczystości Jubileuszowe wpisał się Charytatywny Rycerski Koncert zorganizowany 20 kwietnia w Radomiu przez Konfratrów Grzegorza Izbickiego i Roberta Wiraszkę, którym należą się słowa uznania. Celem koncertu była pomoc Hospicjum im. Św. Faustyny w Wilnie. Opowiadanie siostry założycielki hospicjum o historii jego powstania zrobiło mocne wrażenie na uczestnikach.
Doroczna pielgrzymka do Lourdes, w dniach od 3 do 7 maja, była znakomicie przygotowana przez Konfratra Marcina Świerada. Bardzo dziękujemy. Główną procesję do Bazyliki Podziemnej otwierała grupa polska, z pocztem sztandarowym na czele, z flagą biało - czerwoną, która została przekazana Szpitalnikowi Konfratrowi Janowi Rościszewskiemu przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego w czasie uroczystości Święta Flagi – 2 maja w Warszawie. Pogoda dopisała, msza święta dla Polskich pielgrzymów przy Grocie, droga krzyżowa, wrażenie opanowania Lourdes przez maltańczyków, wolontariuszy z niepełnosprawnymi jest mocnym przeżyciem. Na 8 tysięcy osób z całego świata było nas 86 osób.
Zaraz po Lourdes, w dniach od 9 do 12 maja, w Paryżu obyła się konferencja Prezydentów Związków Narodowych. Obecnych było 24 Prezydentów, Wielkie Magisterium z Wielkim Mistrzem na czele. ZPKM reprezentował Prezydent i VcePrezydent – Konfrater Jerzy Baehr.
Międzynarodowe spotkania, o których wspomniałem umożliwiły bezpośrednie rozmowy z Wielkim Mistrzem, Wielkim Kanclerzem, Wielkim Szpitalnikiem, natomiast nawiązanie kontaktów z innymi Prezydentami powoduje, że ZPKM staje się bardziej rozpoznawalny - nie tylko w Wielkim Magisterium.
To drugie oficjalne spotkanie robocze w gronie międzynarodowym – wg. mnie ważne gdyż znajdujemy się na etapie kiedy ZPKM włącza się w działania całego Zakonu, nie jako odbiorca pomocy, ale jako dawca. Wiosną tego roku podjęliśmy próbę organizacji pomocy na rzecz uchodźców z Syrii do Armenii, wystosowując apel o wsparcie finansowe, jednocześnie przekazując 20 000 zł na ten cel oraz wysyłając do Armenii wolontariuszy. To ważny i delikatny aspekt – mamy pełną świadomość potrzeb jakie występują w Polsce, ale stoimy na stanowisku, że należy nawet w wymiarze symbolicznym pomagać tym, którzy znajdują się w znacznie trudniejszym położeniu, również w rewanżu za pomoc, którą Polska otrzymywała w trudnych czasach, szczególnie stanu wojennego.
Dnia 18 maja miała miejsce doroczna pielgrzymka ZPKM do Częstochowy licznie reprezentowanej przez Damy i Kawalerów z rodzinami, wolontariuszy wraz z podopiecznymi.
Ważnym punktem uroczystości jubileuszowych w Polsce był Charytatywny Koncert w Filharmonii Warszawskiej (5 czerwca) pod patronatem Prezydenta Bronisława Komorowskiego i Wielkiego Szpitalnika Albrechta von Boeselagera. Na koncert, połączony z aukcją obrazów przybyli – żona prezydenta RP, Anna Komorowska, Wielki Szpitalnik, Nuncjusz Apostolski Abp. Celestino Migliore, ks Kardynał Kazimierz Nycz, wielu znamienitych gości ze świata kultury nauki i biznesu. Patronat nad tym prestiżowym wydarzeniem objęły liczne, znaczące media - nie tylko nurtu katolickiego, co pozwala nam budować tak potrzebną rozpoznawalność. Koncert zakończył się sukcesem, jednocześnie wygenerował dochód w wysokości ok. 140 tysięcy złotych. Trzeba wspomnieć ogromny wysiłek konfratrów Maksymiliana Bylickiego i Tomasz Tarnowskiego w przygotowaniu koncertu – bardzo dziękujemy.
Liczna reprezentacja Dam i Konfratrów brała udział w uroczystości 30-lecia (22.06) poświęcenia przez Jana Pawła II kościoła p.w. Św. Maksymiliana Kolbe w Mistrzejowicach, gdzie znajduje się kaplica maltańska. Również licznie uczestniczyliśmy w poświęceniu kościoła w Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach, w obecności Episkopatu Polski.
Ważnym wydarzeniem dla Związku było otwarcie Maltanskiego Centrum Pomocy "Komandoria", w Poznaniu. Przypadło ono na dzień św. Jana Chrzciciela, 24 czerwca. W Centrum będą działały specjalistyczne gabinety lekarskie, warsztaty terapii zajęciowej i Maltańska Służba Medyczna. W tym samym dniu obchodziliśmy w Poznaniu 20-lecie działania Specjalistycznej Przychodni Onkologicznej , która w tym okresie przyjęła ponad 87 tysięcy pacjentów. Szczególne podziękowania należą się całej konfraterni poznańskiej. Przepraszam, że nie wskazuję z imienia, ale nie sposób w tym krótkim, wstępnym słowie wymienić ich wszystkich działających przez dwie dekady.
W tym miejscu bardzo dziękujemy Konfraterni Londyńskiej i ich wolontariuszom, która od lat wspiera dzieło poznańskie, i już - po Londyńskim Balu, który odbył się 2 listopada przekazała 5000 funtów na ten cel. W grudniu organizuje charytatywny wieczór kolęd, z którego dochód przeznaczony będzie do Poznania oraz przychodnię psychologiczną w Londynie.
Kolejnym cyklicznym wydarzeniem był obóz Małej Malty, tego lata miał miejsce w Irlandii, po Dublinem. Nasi wolontariusze z podopiecznymi stanowili, po Irlandczykach, drugą co do wielkości grupę złożoną z 29 osób. To niezwykle ważny aspekt naszej działalności – formacyjny. Z radością informuję, że kolejny raz wszyscy spisali się na medal, na czele z organizatorką wyjazdu polskiej Małej Malty - Marią Beliną – Brzozowską. Serdecznie dziękujemy.
W dniach od 11 do 13 października odbyła się w Budapeszcie międzynarodowa konferencja pod patronatem Wielkiego Mistrza, w której uczestniczyli Konfratrzy: Jerzy Donimirski, Xawery Konarski Piotr Rozwadowski i Jacek Tarnowski – to ważne, że jesteśmy widoczni na forum międzynarodowym
Jak Państwo z pewnością zauważyli wszystko co dzieje się w ZPKM, relacjonowane jest na bieżąco, na stronie internetowej Związku. Informacje o ważniejszych wydarzeniach przesyłane są w formie newslettera, drogą mailową do wszystkich. Tą komunikacją wewnętrzną, jak również zewnętrzną z Wielkim Magisterium, poprzez Biuletyn, zajmuje się Konfrater Jerzy Donimirski za co należą mu się wyrazy uznania i podziękowania – to nowa jakość w naszym Związku, a jednocześnie konieczność dziejowa.
Konfrater Jacek Jarnuszkiewicz zakończył redagowanie Biuletynu ZPKM – 30 edycji ! Serdecznie dziękujemy Jackowi za wieloletnią, profesjonalną i owocną pracę. Dalej - Konfrater Jan Łastawiecki podjął się redakcji Biuletynu – życzymy satysfakcji z pracy i jak najlepszych rezultatów.
Przed nami ważne wydarzenia, w których warto, ale również należy wziąć udział – tuż po konwencie, w niedzielę koncert maltański w Krakowie, 6 grudnia koncert w Poznaniu, również w grudniu Opłatek Maltański, który rozszerza swoją obecność m.in. o Warszawę.
Szanowni Państwo, pragnę podziękować wszystkim członkom Zarządu za ich pracę, zdaję sobie sprawę, że każdy z nich pełniąc odpowiedzialne stanowisko zawodowe, swój czas na pracę w Zarządzie musiał wykroić również z prywatnego życia rodzinnego. Chciałbym również gorąco podziękować wszystkim tym, którzy czynnie włączają się w prace nad naszymi dziełami, a także tym, którzy włączają się w bardzo istotne życie duchowe Zakonu Maltańskiego w Polsce.
Aleksander Tarnowski
Prezydent Związku Kawalerów Maltańskich