Serdecznie zapraszamy na Mszę św, która rozpocznie doroczny Konwent ZPKM Za nami 60. Pielgrzymka Zakonu Maltańskiego do Lourdes. Zachęcamy do przesyłania zdjęć i świadectw. Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Fra Andrew Bertiego Święci i błogosławieni Zakonu Maltańskiego
strona główna »  aktualności » 23.11.2013. Kraków. Konwent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich
Polecamy


W nas przyjdzie Słowo Boga / Kazanie św. Bernarda, opata

Wiemy, że potrójne jest przyjście Pana.  Trzecie jest pośrodku między dwoma pozostałymi.  Te są jawne, trzecie takie nie jest.  Za pierwszym swoim przyjściem Pan był widziany na ziemi i przebywał wśród ludzi, bo jak sam o tym mówi: ujrzeli i znienawidzili. więcej >>>

+++

Sługa Boży Fra' Andrew Bertie
Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego
1988 - 2008

Subskrypcja biuletynu
Od Prezydenta i Kapelanów
Blog konfratra z Paryża
TV Zakonu

Zakon Maltański w Polsce

Konwent ZPKM, 1992 





Maltański Koncert Charytatywny w Olsztynie - 2016


BLIŻEJ BOGA: Zakon Maltański w Gliwicach

więcej filmów >>>

AktualnościA+A-A0

2013-11-25

23.11.2013. Kraków. Konwent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich

23 listopada 2013 w Krakowie odbył się Konwent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, czyli doroczne spotkanie członków ZPKM. Całodniowe spotkanie miało charakter sprawozdawczy z działalności Zakonu Maltańskiego w Polsce. Najważniejszym punktem Konwentu była wspólna Eucharystia.

 

Galeria zdjęć z Konwentu

 

Konwent ZPKM 2013  - słowo wprowadzające Prezydenta

 

Czcigodne Damy, Dostojni Kawalerowie, Wielebni Kapelani,

witam bardzo serdecznie wszystkich przybyłych na doroczny Konwent ZPKM.

 

Rada Suwerenna z dn. 7-8 grudnia 2012 zatwierdziła wybory konwentu listopadowego, tj. wybór Prezydenta, Zarządu i Komisji ZPKM. Od tej daty rozpoczęła się nasza 5-letnia kadencja. Jej początek przypadł tuż przed szczególnym, jubileuszowym rokiem 900 lecia Zakonu, który obfitował w intensywne wydarzenia na forum międzynarodowym i w Polsce. W pierwszych 2-chmiesiącach, pomimo przełomu roku, Zarząd pracował z bardzo dużą intensywnością,– za co bardzo dziękuję - później zbierał się raz w miesiącu.

W początku roku dokonano rejestracji nowych władz Związku i ustalono skład Rad i Zarządów Fundacji. W okresie pomiędzy zebraniami Zarządu działają komitety wewnętrzne zajmujące się poszczególnymi zagadnieniami.

Rok 2013 pozostaje pod znakiem Jubileuszu 900lecia ogłoszenia Bulli Papieża Pashalisa II, w której Papież, Zakonowi Św. Jana Jerozolimskiego, nadał dalekosiężne przywileje – niezależność od władz świeckich i kościelnych.

Z tej okazji, od 6 do 8 lutego w Rzymie odbyła się międzynarodowa konferencja Przeoratów i Związków Narodowych Suwerennego Zakonu Maltańskiego, zorganizowana przez Wielkie Magisterium, z udziałem Wielkiego Mistrza oraz zjazd członków Zakonu. ZPKM reprezentowali Prezydent, Vce Prezydenci, Kanclerz, Szpitalnik oraz Skarbnik. Kulminacją obchodów jubileuszowych była msza święta. w Bazylice Św. Piotra, w sobotę 9 lutego. Na zakończenie liturgii przemówił do kilku tysięcy maltańczyków Papież Benedykt XVI – jak wiemy było to Jego ostatnie publiczne wystąpienie.

Nasza delegacja liczyła 70-osób wraz z rodzinami. Chciałbym podkreślić, że zostaliśmy bardzo gościnnie przyjęci przez Ambasadora Polski w Rzymie Pana  Wojciecha Ponikiewskiego oraz Panią Ambasador Polski przy Watykanie i Suwerennym Zakonie Maltańskim – Hannę Suchocką, w ich siedzibach. Ten wyjazd był połączeniem pielgrzymki, manifestacji wartości Zakonu, ale również wspaniałej, ponad pokoleniowej integracji naszej grupy poznającej wieczne miasto – to wielka wartość. Szczególne podziękowania za organizację naszego wyjazdu do Rzymu składam Konfratrowi Kanclerzowi Xaweremu Konarskiemu, jego żonie Oleńce, Magdzie Jeleńskiej i Ani Rościszewskiej.

W uroczystości Jubileuszowe wpisał się Charytatywny Rycerski Koncert zorganizowany 20 kwietnia w Radomiu przez Konfratrów Grzegorza Izbickiego i Roberta Wiraszkę, którym należą się słowa uznania. Celem koncertu była pomoc Hospicjum im. Św. Faustyny w Wilnie. Opowiadanie siostry założycielki hospicjum o historii jego powstania zrobiło mocne wrażenie na uczestnikach. 

Doroczna pielgrzymka do Lourdes, w dniach od 3 do 7 maja, była znakomicie przygotowana przez Konfratra Marcina Świerada. Bardzo dziękujemy. Główną procesję do Bazyliki Podziemnej otwierała grupa polska, z pocztem sztandarowym na czele, z flagą biało - czerwoną, która została przekazana Szpitalnikowi Konfratrowi Janowi Rościszewskiemu przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego w czasie uroczystości Święta Flagi – 2 maja w Warszawie. Pogoda dopisała, msza święta dla Polskich pielgrzymów przy Grocie, droga krzyżowa, wrażenie opanowania Lourdes przez maltańczyków, wolontariuszy z niepełnosprawnymi jest mocnym przeżyciem. Na 8 tysięcy osób z całego świata było nas 86 osób.

Zaraz po Lourdes, w dniach od 9 do 12 maja, w Paryżu obyła się konferencja Prezydentów Związków Narodowych. Obecnych było 24 Prezydentów, Wielkie Magisterium z Wielkim Mistrzem na czele. ZPKM reprezentował Prezydent i VcePrezydent – Konfrater Jerzy Baehr.

Międzynarodowe spotkania, o których wspomniałem umożliwiły bezpośrednie rozmowy z Wielkim Mistrzem, Wielkim Kanclerzem, Wielkim Szpitalnikiem, natomiast nawiązanie kontaktów z innymi Prezydentami powoduje, że ZPKM staje się bardziej rozpoznawalny - nie tylko w Wielkim Magisterium.

To drugie oficjalne spotkanie robocze w gronie międzynarodowym – wg. mnie ważne gdyż znajdujemy się na etapie  kiedy ZPKM włącza się w działania całego Zakonu, nie jako odbiorca pomocy, ale jako dawca. Wiosną tego roku podjęliśmy próbę organizacji pomocy na rzecz uchodźców z Syrii do Armenii, wystosowując apel o wsparcie finansowe, jednocześnie przekazując 20 000 zł na ten cel oraz wysyłając do Armenii wolontariuszy. To ważny i delikatny aspekt – mamy pełną świadomość potrzeb jakie występują w Polsce, ale stoimy na stanowisku, że należy nawet w wymiarze symbolicznym pomagać tym, którzy znajdują się w znacznie trudniejszym położeniu, również w rewanżu za pomoc, którą Polska otrzymywała w trudnych czasach, szczególnie stanu wojennego. 

Dnia 18 maja miała miejsce doroczna pielgrzymka ZPKM do Częstochowy licznie reprezentowanej przez Damy i Kawalerów z rodzinami, wolontariuszy wraz z podopiecznymi. 

Ważnym punktem uroczystości jubileuszowych w Polsce był Charytatywny Koncert w Filharmonii Warszawskiej (5 czerwca)  pod patronatem Prezydenta Bronisława Komorowskiego i Wielkiego Szpitalnika Albrechta  von Boeselagera. Na koncert, połączony z aukcją obrazów przybyli – żona prezydenta RP,  Anna Komorowska, Wielki Szpitalnik, Nuncjusz Apostolski Abp. Celestino Migliore, ks Kardynał Kazimierz Nycz, wielu znamienitych gości ze świata kultury nauki i biznesu. Patronat nad tym prestiżowym wydarzeniem objęły liczne, znaczące media - nie tylko nurtu katolickiego, co pozwala nam budować tak potrzebną rozpoznawalność. Koncert zakończył się sukcesem, jednocześnie wygenerował dochód w wysokości ok. 140 tysięcy złotych. Trzeba wspomnieć ogromny wysiłek konfratrów Maksymiliana Bylickiego i Tomasz Tarnowskiego w przygotowaniu koncertu – bardzo dziękujemy.

Liczna reprezentacja Dam i Konfratrów brała udział w uroczystości 30-lecia (22.06) poświęcenia przez Jana Pawła II kościoła p.w. Św. Maksymiliana Kolbe w Mistrzejowicach, gdzie znajduje się kaplica maltańska. Również licznie uczestniczyliśmy w poświęceniu kościoła w Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach, w obecności Episkopatu Polski.

Ważnym wydarzeniem dla Związku  było otwarcie Maltanskiego Centrum Pomocy "Komandoria", w Poznaniu. Przypadło ono na dzień św. Jana Chrzciciela, 24 czerwca. W Centrum będą działały specjalistyczne gabinety lekarskie, warsztaty terapii zajęciowej i Maltańska Służba Medyczna. W tym samym dniu obchodziliśmy w Poznaniu 20-lecie działania Specjalistycznej Przychodni Onkologicznej , która w tym okresie przyjęła ponad 87 tysięcy pacjentów. Szczególne podziękowania należą się całej konfraterni poznańskiej.  Przepraszam, że nie wskazuję z imienia, ale nie sposób w tym krótkim, wstępnym słowie wymienić ich wszystkich działających przez dwie dekady.

W tym miejscu bardzo dziękujemy Konfraterni Londyńskiej i ich wolontariuszom, która od lat wspiera dzieło poznańskie, i już -  po Londyńskim Balu, który odbył się 2 listopada przekazała 5000 funtów na ten cel. W grudniu organizuje charytatywny wieczór kolęd, z którego dochód przeznaczony będzie do Poznania oraz przychodnię psychologiczną w Londynie.

Kolejnym cyklicznym wydarzeniem był obóz Małej Malty, tego lata miał miejsce w Irlandii, po Dublinem. Nasi wolontariusze z podopiecznymi stanowili, po Irlandczykach, drugą co do wielkości grupę złożoną z 29 osób. To niezwykle ważny aspekt naszej działalności – formacyjny. Z radością informuję, że kolejny raz wszyscy spisali się na medal, na czele z organizatorką wyjazdu polskiej Małej Malty - Marią Beliną – Brzozowską. Serdecznie dziękujemy.

W dniach od 11 do 13 października odbyła się w Budapeszcie międzynarodowa konferencja pod patronatem Wielkiego Mistrza, w której uczestniczyli Konfratrzy: Jerzy Donimirski, Xawery Konarski Piotr Rozwadowski i Jacek Tarnowski – to ważne, że jesteśmy widoczni na forum międzynarodowym

Jak Państwo z pewnością zauważyli wszystko co dzieje się w ZPKM, relacjonowane jest na bieżąco, na stronie internetowej Związku. Informacje o ważniejszych wydarzeniach przesyłane są w formie newslettera, drogą mailową do wszystkich. Tą komunikacją wewnętrzną, jak również zewnętrzną z Wielkim Magisterium, poprzez Biuletyn, zajmuje się Konfrater Jerzy Donimirski za co należą mu się wyrazy uznania i podziękowania – to nowa jakość w naszym Związku, a jednocześnie konieczność dziejowa.

Konfrater Jacek Jarnuszkiewicz zakończył redagowanie Biuletynu ZPKM – 30 edycji ! Serdecznie dziękujemy Jackowi za wieloletnią, profesjonalną i owocną pracę. Dalej - Konfrater Jan Łastawiecki podjął się redakcji Biuletynu – życzymy satysfakcji z pracy i jak najlepszych rezultatów.

Przed nami ważne wydarzenia, w których warto, ale również należy  wziąć udział – tuż po konwencie, w niedzielę koncert maltański w Krakowie, 6 grudnia koncert w Poznaniu, również w grudniu Opłatek Maltański, który rozszerza swoją obecność m.in. o Warszawę.

Szanowni Państwo, pragnę podziękować wszystkim członkom Zarządu za ich pracę, zdaję sobie sprawę, że każdy z nich pełniąc odpowiedzialne stanowisko zawodowe, swój czas na pracę w Zarządzie musiał wykroić również z prywatnego życia rodzinnego.  Chciałbym również gorąco podziękować wszystkim tym, którzy czynnie włączają się w prace nad naszymi dziełami, a także tym, którzy włączają się w bardzo istotne życie duchowe Zakonu Maltańskiego w Polsce.

 

Aleksander Tarnowski

Prezydent Związku Kawalerów Maltańskich

« powrót
© 2024 - Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich
Projekt i wykonanie: Agencja Reklamowa NEXTDAY