Serdecznie zapraszamy na Mszę św, która rozpocznie doroczny Konwent ZPKM Za nami 60. Pielgrzymka Zakonu Maltańskiego do Lourdes. Zachęcamy do przesyłania zdjęć i świadectw. Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Fra Andrew Bertiego Święci i błogosławieni Zakonu Maltańskiego
strona główna »  aktualności » 11.02.2014. Światowy Dzień Chorego
Polecamy


W nas przyjdzie Słowo Boga / Kazanie św. Bernarda, opata

Wiemy, że potrójne jest przyjście Pana.  Trzecie jest pośrodku między dwoma pozostałymi.  Te są jawne, trzecie takie nie jest.  Za pierwszym swoim przyjściem Pan był widziany na ziemi i przebywał wśród ludzi, bo jak sam o tym mówi: ujrzeli i znienawidzili. więcej >>>

+++

Sługa Boży Fra' Andrew Bertie
Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego
1988 - 2008

Subskrypcja biuletynu
Od Prezydenta i Kapelanów
Blog konfratra z Paryża
TV Zakonu

Zakon Maltański w Polsce

Konwent ZPKM, 1992 





Maltański Koncert Charytatywny w Olsztynie - 2016


BLIŻEJ BOGA: Zakon Maltański w Gliwicach

więcej filmów >>>

AktualnościA+A-A0

2014-02-11

11.02.2014. Światowy Dzień Chorego

Sopot, 26 stycznia 2014

Szanowni Państwo,

11 lutego,  po raz 22-gi będziemy obchodzić Światowy Dzień Chorego – święto ustanowione przez Jana Pawła 2.  To szczególny dzień dla Zakonu Maltańskiego, w którego, ponad 900 letnią, historię wpisana jest opieka nad chorymi.

Wezwanie zakonu „Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum”, to znaczy - obrona wiary i służba ubogim,  realizujemy dzisiaj także, poprzez dzieła szpitalnicze. Myślę tu o opiece nad dziećmi z porażeniem mózgowym w ośrodku w Krakowie, która jest wyjątkowa i została uznana za jedną z najlepszych metod terapeutycznych w Europie, myślę o przychodni onkologicznej w Poznaniu, która w tym roku otworzyła nową, odremontowaną siedzibę, a w okresie swojej dotychczasowej działalności pomogła ponad 85 tysiącom chorych! I najmłodsze nasze dzieło – szpital w Barczewie, na Warmii i Mazurach,  tak potrzebny dla regionu.

Na słowa, że wyręczamy służbę zdrowia, wchodzimy w ich rolę – odpowiem tak, istniejemy gdyż jesteśmy potrzebni, tworzymy nową jakość oraz kontynuujemy to co Zakon Maltański robił jako pierwszy. Szpitale maltańskie w średniowieczu uchodziły za najnowocześniejsze i najbardziej godziwe dla tych, których przyjmowały.  Dzisiaj potrzeby są podobne, choć wiedza i technika kompletnie różne – obok  zapewnienia lepszej opieki medycznej, staramy się również budować możliwie godne otoczenie dla chorego, w tym  - co niezbędne -  zapewnić warunki umożliwiające kontakt z Bogiem – wymiar, który jest niezwykle ważny dla pacjentów, których choroba wyrwała z wiru życia i postawiła przed zadaniem oczekiwania, rozważania, a także proszenia Najwyższego o łaskę zdrowia.

To wszystko uzupełniamy płaszczyzną, na której dochodzi do  współpracy szerokiego wolontariatu – myślę z wdzięcznością o zaangażowanych lekarzach, oraz licznej młodzieży. Ci ostatni otrzymują niezwykle ważną formację potrzebną do zbudowania tej wrażliwości, której nie uczy szkoła, i nie każdy dom rodzinny.

Szpital to nie dom, a jednak chory musi w nim przeżywać swoje, często najtrudniejsze chwile. Otoczenie zatem ma ogromne znacznie dla jego samopoczucia a to, jak wiemy pomaga kuracji.

Chorzy to również my sami - każdy z nas, prędzej czy później, zmierzy się ze słabością swojego ciała.

Dzień chorego to chwila, moment, w którym zdrowi mogą przyjąć inną optykę – dostrzec chorego we właściwym świetle, włączyć się w jego utrudnione życie bezpośrednio, zmniejszając jego kontakt z rzeczywistością szpitalną, albo samotnością domową. A gdy nie mamy nikogo bliskiego, który wymaga opieki, możemy skutecznie pomagać, innym chociażby wskazując gdzie ma zostać skierowany 1% z podatku.

Chorym, trzeba dziękować za to, że uczą nas wrażliwości, przypominają o tym co ważne, zmieniają często źle ułożone proporcje rozpędzonego życia. Bez nich ciężko byłby w pełni urzeczywistnić najwyższe ludzkie wartości – poświęcenie oraz wyrzeczenie.

W tym szczególnym dniu – w imieniu Zakonu Maltańskiego w Polsce - dziękuję.

 

Aleksander  Tarnowski

Prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich

 

 

Modlitwa do Boga przez Panów Chorych

Czcigodni Panowie Chorzy, módlcie się, aby Bóg zesłał pokój na świat.

Czcigodni Panowie Chorzy, módlcie się aby Bóg zechciał mnożyć owoce ziemi. Módlcie się za pielgrzymów płynących przez morza i wędrujących po ziemi, aby Bóg ich prowadził i doprowadził w bezpieczeństwie duszy i ciała do celu.

Czcigodni Panowie Chorzy, módlcie się za siebie i za innych chorych chrześcijan, aby Pan nasz zechciał dać im zdrowie, potrzebne ich duszom i ciałom.

Czcigodni Panowie Chorzy, módlcie się za dusze waszych ojców i matek, i za wszystkich chrześcijan, którzy odeszli, aby Bóg dał im pokój wieczny.

Amen.

« powrót
© 2024 - Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich
Projekt i wykonanie: Agencja Reklamowa NEXTDAY