Serdecznie zapraszamy na Mszę św, która rozpocznie doroczny Konwent ZPKM Za nami 60. Pielgrzymka Zakonu Maltańskiego do Lourdes. Zachęcamy do przesyłania zdjęć i świadectw. Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Fra Andrew Bertiego Święci i błogosławieni Zakonu Maltańskiego
strona główna »  aktualności » In vino veritas – w winie prawda.
Polecamy


W nas przyjdzie Słowo Boga / Kazanie św. Bernarda, opata

Wiemy, że potrójne jest przyjście Pana.  Trzecie jest pośrodku między dwoma pozostałymi.  Te są jawne, trzecie takie nie jest.  Za pierwszym swoim przyjściem Pan był widziany na ziemi i przebywał wśród ludzi, bo jak sam o tym mówi: ujrzeli i znienawidzili. więcej >>>

+++

Sługa Boży Fra' Andrew Bertie
Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego
1988 - 2008

Subskrypcja biuletynu
Od Prezydenta i Kapelanów
Blog konfratra z Paryża
TV Zakonu

Zakon Maltański w Polsce

Konwent ZPKM, 1992 





Maltański Koncert Charytatywny w Olsztynie - 2016


BLIŻEJ BOGA: Zakon Maltański w Gliwicach

więcej filmów >>>

AktualnościA+A-A0

2014-09-28

In vino veritas – w winie prawda.


W dniach 26-28 września w Zembrzycach odbyły się rekolekcje maltańskie, którym przewodniczył ks. Michał Palowski Kapelan Magistralny Konfraterni Śląskiej.

Podczas tych niespełna trzech dni omawialiśmy życie oraz działalność Wielkiego Mistrza Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników Świętego Jana Jerozolimskiego zwanego Rodyjskim i Maltańskim – Sługi Bożego Fra Andrew Bertie. Przybliżaliśmy sobie jednocześnie wszelkie informacje o prawdzie.

Piątkowy wieczór minął na wspólnej modlitwie, adoracji Najświętszego Sakramentu i Liturgii Godzin.

Sobotni dzień rozpoczął się wczesną pobudką, jutrznią oraz wyjazdem do Rzyk, gdzie wspólnie wędrowaliśmy szlakiem Beskidu Małego na Groń Jana Pawła II. Uczestnikom rekolekcji niestraszny był padający deszcz. Wszyscy bezpiecznie dotarli na szczyt, aby tam wspólnie uczestniczyć w eucharystii.

Po powrocie z Gronia, odbyły się warsztatdy prowadzone przez artystów - Janusza i Jakuba Wójcików.

Dzięki spotkaniu z gośćmi uczestnicy rekolekcji dowiedzieli się w w jaki sposób powstają witraże. Pan Janusz, który od trzydziestu lat tworzy witraże zdradzał, jak powstają te niesamowite dzieła. Instruował jak od pomysłu poprzez stworzenie dokładnego rysunku, wycięcia szkła, oszlifowanie go, ułożenie gotowego wzoru i połączenie szkieł, tworzy się kolejne wyjątkowe witraże. Każdy z uczestników miał szansę, aby wyciąć szkło, oszlifować je a nawet lutować. Wspólnymi siłami uczestnicy warsztatów stworzyli dwa witraże przedstawiające anioły. Dzień zakończył się grillem i modlitwą.
W niedzielne przedpołudnie odbyły się kolejne warsztaty. Poprowadził je Apostoł Wina - Witold Zmysłowski, właściciel sklepu Wina Świata. Gość opowiadał o produkcji wina oraz jego ocenianiu, mówił, jak należy próbować wino, oraz jakie są rodzaje i klasyfikacje win.
Wspólnym uwiecznieniem rekolekcji była uroczysta Msza święta, w intencji Zakonu Maltańskiego oraz wszystkich darczyńców.

Już dziś zapraszamy na kolejne
rekolekcje maltańskie, które odbędą się tradycyjnie w ostatni weekend września.

Składamy serdecznie podziękowania:
Darczyńcom:
Państwu Małgorzacie i Łukaszowi Jarskim
Pani Barbarze Wróbel

Gościom specjalnym:
Panu Witolowi Zmysłowskiemu
Panom Januszowi i Jakubowi Wójcikom

Joanna Ziemiańska, Krosno

ZOBACZ ZDJĘCIA


 

ŚWIADECTWA

Wielokrotnie wśród swoich rówieśników zaangażowanych w życie Kościoła słyszałem o rekolekcjach. Kiedy pytałem o to, czym one są, czy jaki jest ich charakter, często padała odpowiedź: Jedź, przekonaj się! Każde rekolekcje są inne i mają swój specyficzny klimat. Wszystko zależy od wspólnoty do której są skierowane te święte dni i od nastawienia wspólnoty.
Pewnego dnia usłyszałem o rekolekcjach organizowanych przez Zakon Maltański. Uznałem, że skoro jestem wolontariuszem, to dobrym pomysłem byłoby wybrać się na rekolekcje. To świetna okazja, aby nie tylko poznać nowych ludzi, związanych z dziełami maltańskimi lecz przede wszystkim, by połączyć się razem na modlitwie. Postanowiłem więc pojechać na tegoroczne rekolekcje. Moim… naszym „Namiotem Spotkania z Bogiem” były Zembrzyce. Ta cicha i spokojna miejscowość przez trzy dni była dla mnie oazą, gdzie wspólnie rwaliśmy na modlitwie, patrzyliśmy na własne życie. W moim przypadku była to również okazja, by zacząć odkrywać swoje powołanie.
Doświadczenie wspólnoty na modlitwie oraz na warsztatach umocniło moją wiarę oraz jeszcze mocniej zmotywowało do pracy nad sobą oraz poświęcenie siebie dla innych.… i za to wszystko CHWAŁA PANU.


Piotr Gryciuk, Katowice


 

« powrót
© 2024 - Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich
Projekt i wykonanie: Agencja Reklamowa NEXTDAY