Prawie 700 kg sprzętu dotarło na Ukrainę.
We wtorek 12 maja wyruszył z Warszawy transport sprzętu ratowniczego i szkoleniowego dla ukraińskiej Maltańskiej Służby Pomocy. Wartość przekazanego wyposażenia wyniosła ponad 154 tys. zł. W przygotowaniu transportu pomogli wolontariusze warszawskiego oddziału Maltańskiej Służby Medycznej.
W pierwszym z dwóch zaplanowanych transportów znalazło się wyposażenie ratownicze i sprzęt szkoleniowy. Dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach programu Polska Pomoc Fundacja Maltańska Służba Medyczna kupiła i przekazała na Ukrainę 20 plecaków ratowniczych z wyposażeniem, 40 kasków i latarek czołowych, 10 desek ratowniczych, 10 zestawów szyn Kramera, 20 apteczek osobistych oraz inne, drobne wyposażenie (okulary ochronne, stetoskopy, pulsykometry, nosze pachtowe, dodatkowe wkłady do plecaków itp.). Maltańska Służba Pomocy dostała też wyposażenie szkoleniowe, które trafią do trzech miast: Kijowa, Lwowa i Iwano-frankiwska: 3 manekiny do resuscytacji (cała postać) z możliwością podłączenia do komputera, 3 podstawowe manekiny do nauki resuscytacji, 3 podstawowe manekiny dziecka niemowlę, 3 defibrylatory szkoleniowe AED oraz 3 zestawy do imitacji ran. W kolejnym transporcie zostaną przekazane nowoczesne radiotelefony oraz 40 kompletów odzieży ratowniczej.
"Cieszę się, że możemy pomóc naszym przyjaciołom z Ukrainy tworzyć od podstaw struktury ochotniczych służb ratowniczych. Rzeczy, które dziś wyjechały z Warszawy to sprzęt najwyższej klasy, który będzie służył przez wiele lat i to mnie bardzo cieszy" - powiedział Rafał Krajewski komendant oddziału MSM Warszawa.
Przekazany sprzęt szkoleniowy będzie wykorzystany do prowadzenia szkoleń dla wolontariuszy na Ukrainie. Pierwsze szkolenia obejmujące dużą część programu kursów Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy oraz elementy medycyny taktycznej rozpoczną się w Iwano-Frankiwsku 28 maja. Zajęcia poprowadzi Mariusz Zawada ratownik medyczny i komendant oddziału Kęty Maltańskiej Służby Medycznej we współpracy z Marianą Barchuk – wolontariuszką Maltańskiej Służby Pomocy.
Transport sprzętu to kolejny widoczny etap programu, poprzedni - wspólne warsztaty trenerów z Polski i Ukrainy miał miejsce w dniach od 16 do 18 kwietnia. W projekcie zostanie zorganizowanych łącznie 42 dni szkoleniowe w trzech miastach. Kulminacją działań będą wspólne manewry wolontariuszy z Polski i Ukrainy zaplanowane na 5 i 6 września.
Projekt to dzieło całej Maltańskiej Służby Medycznej, a jego realizajca nie byłaby możliwa bez pomocy i wsparcia wielu osób zaangażowanych w realizację tego działania szczczególnie wolontariuszy, trenerów, opiekunów merytorycznych, zarządowi fundacji oraz wielu Dam i Kawalerów Maltańskich.
mr
informacje o projekcie: michal.rzysko@zakonmaltanski.pl