Serdecznie zapraszamy na Mszę św, która rozpocznie doroczny Konwent ZPKM Za nami 60. Pielgrzymka Zakonu Maltańskiego do Lourdes. Zachęcamy do przesyłania zdjęć i świadectw. Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Fra Andrew Bertiego Święci i błogosławieni Zakonu Maltańskiego
strona główna »  aktualności » 16-17.09.2015 Warsztaty Aktywizacji Społecznej w Elblągu
Polecamy


W nas przyjdzie Słowo Boga / Kazanie św. Bernarda, opata

Wiemy, że potrójne jest przyjście Pana.  Trzecie jest pośrodku między dwoma pozostałymi.  Te są jawne, trzecie takie nie jest.  Za pierwszym swoim przyjściem Pan był widziany na ziemi i przebywał wśród ludzi, bo jak sam o tym mówi: ujrzeli i znienawidzili. więcej >>>

+++

Sługa Boży Fra' Andrew Bertie
Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego
1988 - 2008

Subskrypcja biuletynu
Od Prezydenta i Kapelanów
Blog konfratra z Paryża
TV Zakonu

Zakon Maltański w Polsce

Konwent ZPKM, 1992 





Maltański Koncert Charytatywny w Olsztynie - 2016


BLIŻEJ BOGA: Zakon Maltański w Gliwicach

więcej filmów >>>

AktualnościA+A-A0

2015-09-18

16-17.09.2015 Warsztaty Aktywizacji Społecznej w Elblągu

W dniach 16-17 września odbyły się w Elblągu warsztaty, dzięki którym kilkanaście osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności skorzystało z indywidualnych konsultacji, zajęć z psychologiem z Ośrodka Maltańskiego w Olsztynie oraz wspólnego poczęstunku. Warsztaty odbyły się w ramach projektu „POMOC MALTAŃSKA – aktywizacja społeczno-zawodowa osób niepełnosprawnych II”. Projekt jest współfinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. 

Spotkania, konsultacje i wspólnie spędzony czas przy smacznie zastawionym stole to ważny element zarówno integracji, jak i aktywizacji. Dużym zainteresowaniem wśród przybyłych na spotkanie cieszył się wykład psychologa Romana Hryncewicza poświęcony asertywności w życiu społecznym i w pracy. Podczas dyskusji okazało się, że wiele osób niepełnosprawnych w okresie zatrudnienia było wykorzystywanych do pracy w nadgodzinach bez zapłaty lub szantażowanych, że jeśli nie będą pracować tyle, ile żąda pracodawca, to „znajdą się inni na ich miejsce”. Jak się okazało trzy z przybyłych na spotkanie osób, pogorszeniem stanu zdrowia, przypłaciły pracę wykraczającą poza wskazania zapisane w orzeczeniach o niepełnosprawności.

Osoby zainteresowane mogły dowiedzieć się od trenera pracy i przybyłych z Ośrodka Maltańskiego w Olsztynie doradców zawodowych, jakie prawa przysługują osobom niepełnosprawnym, które podjęły zatrudnienie. Wiele osób nie zdawało sobie sprawy, że mogą pracować 35 godzin tygodniowo, przysługuje im dodatkowa przerwa w pracy i prawo do 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego.

Wszyscy przybyli otrzymali w prezencie torby, notesy, długopisy, książeczki informujące o prawach pracownika niepełnosprawnego oraz sposobach zdobycia i utrzymania pracy pomimo trudności, z którymi muszą się zmagać na co dzień. Na zakończenie wiele osób deklarowało potrzebę organizowania kolejnych spotkań tego typu, poświęconych innym ważnym dla pracowników niepełnosprawnych kwestiom.

Tekst: Marta Kowalczyk


Zdjęcia: Danuta Wojtołowicz




« powrót
© 2024 - Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich
Projekt i wykonanie: Agencja Reklamowa NEXTDAY