16-17.09.2015 Warsztaty Aktywizacji Społecznej w Elblągu
W dniach 16-17 września odbyły się w Elblągu warsztaty, dzięki którym kilkanaście osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności skorzystało z indywidualnych konsultacji, zajęć z psychologiem z Ośrodka Maltańskiego w Olsztynie oraz wspólnego poczęstunku. Warsztaty odbyły się w ramach projektu „POMOC MALTAŃSKA – aktywizacja społeczno-zawodowa osób niepełnosprawnych II”. Projekt jest współfinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Spotkania, konsultacje i wspólnie spędzony czas przy smacznie zastawionym stole to ważny element zarówno integracji, jak i aktywizacji. Dużym zainteresowaniem wśród przybyłych na spotkanie cieszył się wykład psychologa Romana Hryncewicza poświęcony asertywności w życiu społecznym i w pracy. Podczas dyskusji okazało się, że wiele osób niepełnosprawnych w okresie zatrudnienia było wykorzystywanych do pracy w nadgodzinach bez zapłaty lub szantażowanych, że jeśli nie będą pracować tyle, ile żąda pracodawca, to „znajdą się inni na ich miejsce”. Jak się okazało trzy z przybyłych na spotkanie osób, pogorszeniem stanu zdrowia, przypłaciły pracę wykraczającą poza wskazania zapisane w orzeczeniach o niepełnosprawności.
Osoby zainteresowane mogły dowiedzieć się od trenera pracy i przybyłych z Ośrodka Maltańskiego w Olsztynie doradców zawodowych, jakie prawa przysługują osobom niepełnosprawnym, które podjęły zatrudnienie. Wiele osób nie zdawało sobie sprawy, że mogą pracować 35 godzin tygodniowo, przysługuje im dodatkowa przerwa w pracy i prawo do 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego.
Wszyscy przybyli otrzymali w prezencie torby, notesy, długopisy, książeczki informujące o prawach pracownika niepełnosprawnego oraz sposobach zdobycia i utrzymania pracy pomimo trudności, z którymi muszą się zmagać na co dzień. Na zakończenie wiele osób deklarowało potrzebę organizowania kolejnych spotkań tego typu, poświęconych innym ważnym dla pracowników niepełnosprawnych kwestiom.
Tekst: Marta Kowalczyk
Zdjęcia: Danuta Wojtołowicz