Sieć Pozarządowych Instytucji Rynku Pracy
Pomysł na to, aby działać w grupie zrodził się przy okazji prac nad nowelizacją Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Proponowano, aby dzięki odpowiednim zapisom w ww. ustawie wzmocnić rolę organizacji z trzeciego sektora. Cel udało się w części osiągnąć, a doświadczenia zebrane podczas tej współpracy zaowocowały pomysłem rozszerzenia działalności na inne organizacje działające na podobnym polu.
Jednym z głównych celów, który przyświecał powołaniu sieci jest wzmocnienie roli NGO-sów, tak aby stały się rozpoznawalne i aby były partnerem do rozmów dla administracji państwowej. Działania pojedynczych stowarzyszeń, fundacji często są niezauważane. Wspólnie wypracowane stanowiska, poparte doświadczeniem płynącym od dużej grupy organizacji będą bardziej dostrzegane i trudniej będzie je odrzucić. Działanie w sieci daje możliwość wprowadzania realnych zmian.
Niewątpliwą siłą płynącą z połączenia prac wielu fundacji i stowarzyszeń są ich doświadczenia, wiedza i kompetencje, którymi zamierzają się wymieniać. Takie podejście na pewno wpłynie na poprawę jakości pracy samych organizacji.
Zadania i kierunki pracy PIRP
W połowie czerwca w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji, które chcą włączyć się w tworzenie sieci PIRP. Podczas dwudniowego spotkania był czas aby przedstawić swoje działania i doświadczenia oraz żeby lepiej się poznać. Podczas warsztatów ustalono kierunki działania Sieci w najbliższych dwóch latach:
1. Reprezentowanie środowiska Pozarządowych Instytucji Rynku Pracy i udział w dialogu z interesariuszami,
2. Edukacja wewnętrzna i zewnętrzna,
3. Integracja środowiska Pozarządowych Instytucji Rynku Pracy,
4. Standaryzacja usług i działania Pozarządowych Instytucji Rynku Pracy,
5. Podejmowanie działań na rzecz tworzenia porządku prawnego i społecznego,
6. Podejmowanie inicjatyw o charakterze badawczym, a także monitorującym w obszarze tworzenia i wdrażania prawa oraz realizacji działań aktywizacyjnych,
7. Promocja Sieci oraz udziału trzeciego sektora w szeroko pojętych usługach rynku pracy.
Kto należy do Sieci?
Sieć PIRP skupia w swoich szeregach w większości organizacje z województw mazowieckiego i śląskiego. Wśród inicjatorów powołania PIRP znaleźli się m.in. Fundacji Inicjatyw Społeczno–Ekonomicznych (FISE) z Warszawy, Fundacja Imago z Wrocławia, Fundacja Aktywizacja z Warszawy. Do sieci PIRP należy Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie POMOC MALTAŃSKA.
Kto może przystąpić do Sieci?
Inicjatorom Sieci oraz pozostałym organizacjom, które już do niej przystąpiły zależy na budowaniu profesjonalnego i pozytywnego wizerunku, dlatego w swoje szeregi zapraszają organizacje, które mają już swój dorobek i doświadczenie. Do Sieci mogą przystąpić:
- organizacje pozarządowe, w rozumieniu Ustawy o działalności pożytku publicznego
i wolontariacie, - organizacje działające co najmniej dwa lata w szeroko pojętym obszarze rynku pracy,
- organizacje posiadające stałą, kluczową kadrę,
- organizacje prowadzące działania służące podniesieniu jakości swoich usług.
Szczegółowe informacje o działalności Sieci oraz o możliwości przystąpienia do niej można znaleźć na stornie internetowej:
http://rynekpracy.org/wiadomosc/1637150.html
autor: Honorata Ciesielska