List z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych
Sopot, 3 grudnia 2015
List z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych
Szanowni Państwo,
Od 1992 roku, 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jak wynika z danych tej organizacji, na świecie żyje 7 mld ludzi z czego blisko 1 mld niepełnosprawnych, 80% z nich żyje w krajach rozwiniętych i aż połowa z tych osób nie może sobie pozwolić na opiekę zdrowotną. Uznaje się, że w Polsce mieszka 5,5 miliona niepełnosprawnych osób. Wśród nich, są osoby młode, których perspektywa zmagania się z życiowym obciążeniem jest niezmiernie długa, często do końca życia. Obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych mają zwrócić uwagę na prawa osób z różnymi niepełnosprawnościami – jak wiemy nie jest to łatwe.
To również ważny dzień dla Zakonu Maltańskiego, który od ponad 900 lat, konsekwentnie organizuje opiekę nad chorymi i niepełnosprawnymi.
Aktualnie, w Polsce prowadzimy wiele dzieł, a wśród nich 6 Ośrodków Pomocy dla Osób Niepełnosprawnych i 2 Placówki Terapii Zajęciowej. Maltańskie Centrum Pomocy Niepełnosprawnym Dzieciom i ich Rodzinom w Krakowie to wyjątkowe miejsce zajmujące się pomocą dla dzieci z porażeniem mózgowym, autyzmem, chorobami genetycznymi i ich rodzin. Ośrodek ten wypracował unikalne i skuteczne metody pomocy i dzisiaj szkoli przedstawicieli innych ośrodków z Europy.
Od 10 lat, co roku, organizujemy integracyjne obozy dla niepełnosprawnej młodzieży w Szczyrzycu, a w 2016 roku, w sierpniu , pod Krakowem, odbędzie się XXXIII Międzynarodowy Letni Obóz Zakonu Maltańskiego dla Niepełnosprawnej Młodzieży. Przyjmiemy około 500 młodych ludzi w tym 200 osób niepełnosprawnych, którzy będą mogli poznawać się, wymieniać doświadczenia, zawierać przyjaźnie.
Również Ty możesz włączyć się do pomocy – zapraszamy.
Dzięki wspólnemu działaniu masz szansę poznać człowieka, który przechodzi przez życie ze znacznie większymi trudnościami – wbrew pozorom jest silniejszy.
Mam pełne przekonanie, że to my – tzw. pełnosprawni, możemy się wiele nauczyć i skorzystać na takiej relacji za co, w imieniu Zakonu Maltańskiego w Polsce, dziękuję.
Z braterskim pozdrowieniem
Aleksander Tarnowski
Prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich