11-13.03.2016. Wyjazd do Wiednia.
W dniach 11-13 marca br. miał miejsce wyjazd na "Benefizkonzert fur die Malteser" do Wiednia. W wyjeździe wzięli udział wolontariusze Zakonu Maltańskiego ze Śląska, Małopolski i Mazowsza. Łączna grupa liczyła 19 osób.
Na miejscu przywitali nas przyjaciele z Austriackiego Malteser: Johannes Kroll – komendat Malteser Vienna. Pokazywał najnowocześniejszy sprzęt ratowniczy, opowiadał o swojej służbie dla ubogich, chwalił się również najnowszym nabytkiem - nowoczesną karetką.
Ciepła atmosfera, jaką stworzyła strona austriacka przyczyniła się do możliwości zapoznania ich systemów pracy, rozpoczęto nieoficjalną wymianę doświadczeń oraz poznawania od strony prywatnej osób zaangażowanych w życiu Zakonu Maltańskiego.
W sobotę przed koncertem (tj. dnia 12 marca) odbyła się Msza w Kościele Maltańskim ( Malteserkirche des heiligen Johannes des Täufers). Uroczystą koncelebrę sprawował ks. Michał Palowski KM.
Po mszy uczestnicy udali się do siedziby Zakonu Maltańskiego w Wiedniu, gdzie odbyło się krótkie spotkanie z Kanclerzem i wręczenie symbolicznych podarunków.
Wieczorem nastąpił moment, na który wszyscy z niecierpliwością wyczekiwali.
Koncert był cudownym zwieńczeniem dnia. Muzyka klasyczna w Musikverein nabrała innego znaczenia. Czysty śpiew chóru Koncertowego w Wiedniu, a także orkiestry "Sinfonia Academica" sprawiły, że ein deutches Requiem Johannesa Brahmsa, nabrały niespotykanego wcześniej piękna. To wszystko przyczyniło się, w śród uczestników do licznych doznań kulturalnych.
Dlatego wszyscy bez wyjątku, ze smutkiem na twarzy opuszczali to wyjątkowe miejsce, które nie ma odzwierciedlenia w Polsce.
Po niedzielnym śniadaniu, z powodów rozbieżności w godzinach powrotów do Polski, doszło do podziału na dwie grupy. Część uczestników pojechała zwiedzać zakątki charakterystyczne dla Wiednia (Belweder i przyległe do niego ogrody oraz Kallenberg, gdzie odbyła się Msza św. dla grupy wyjeżdżającej wcześniej) oraz druga grupa zwiedzała, która zwiedzała ciekawe miejsca w pobliżu Katedry pw. Św. Szczepana (Domkirche St. Stephan).
O godzinie 12:00 część uczestników, w skupieniu, pomimo wśród niektórych osób występujących barier językowych, mogła pomodlić się za te cudowne chwile spędzone na miejscu.
Marek Kułak, Warszawa