Serdecznie zapraszamy na Mszę św, która rozpocznie doroczny Konwent ZPKM Za nami 60. Pielgrzymka Zakonu Maltańskiego do Lourdes. Zachęcamy do przesyłania zdjęć i świadectw. Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Fra Andrew Bertiego Święci i błogosławieni Zakonu Maltańskiego
strona główna »  aktualności » 12-08-15 – Łk 1, 39-56 – Na Wniebowzięcie
Polecamy


W nas przyjdzie Słowo Boga / Kazanie św. Bernarda, opata

Wiemy, że potrójne jest przyjście Pana.  Trzecie jest pośrodku między dwoma pozostałymi.  Te są jawne, trzecie takie nie jest.  Za pierwszym swoim przyjściem Pan był widziany na ziemi i przebywał wśród ludzi, bo jak sam o tym mówi: ujrzeli i znienawidzili. więcej >>>

+++

Sługa Boży Fra' Andrew Bertie
Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego
1988 - 2008

Subskrypcja biuletynu
Od Prezydenta i Kapelanów
Blog konfratra z Paryża
TV Zakonu

Zakon Maltański w Polsce

Konwent ZPKM, 1992 





Maltański Koncert Charytatywny w Olsztynie - 2016


BLIŻEJ BOGA: Zakon Maltański w Gliwicach

więcej filmów >>>

AktualnościA+A-A0

2012-08-13

12-08-15 – Łk 1, 39-56 – Na Wniebowzięcie

Initiatio według „Słownika łacińsko-polskiego” Marian Plezi to tyle, co wtajemniczać, przypuścić do udziału, przyjąć do wspólnoty, złożyć w ofierze, poświęcić, ochrzcić, zaczynać, stwarzać. Od niego wywodzą się obecne we współczesnej polszczyźnie terminy: inicjacja, inicjalny, inicjał, inicjator, inicjatywa, inicjować.

Sama zaś inicjatywa to dosłownie początek. Bodziec do działania, projekt, pomysł do realizacji, propozycja. Ponadto: zdolność do samodzielnych pomysłów, do rozpoczynania jakichś akcji; przedsiębiorczość, realizacja projektu, pomysłu: działalność. To także pierwszeństwo dające przewagę w czymś, prymat. Mówię o niej nie bez kozery, bo to ona staje się dla nas słowem-kluczem pomocnym do odczytania przesłania płynącego z dzisiejszej uroczystości.

Nie tak dawano, bo sześćdziesiąt dwa lata temu papież Pius XII w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus podsumował dotychczasowe wielowiekowe oparte na analizie tekstów biblijnych dociekania teologów jak i zakorzenione głęboko w sercach wiernych przekonanie i ogłosił, orzekł oraz określił jako dogmat, że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej. Zachowując należny szacunek rzecz całą nieco upraszczając rzec można, iż wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to jeden z wielu w historii zabawienia przejawów Bożej inicjatywy.

Święto dla samego świętowania jest nieporozumieniem. Wypaczeniem idei, która przyświecała temu, kto je ustanawiał. Dzisiejszy dzień to nie tylko ukłon w stronę tradycji, którą wyraża poświęcenie ziół i kwiatów, nie tylko szacunek wobec dokonań oręża polskiego, wszak dziś przypada rocznica cudu nad Wisłą, ale to nade wszystko granicząca z powinnością zachęta, by przypomnieć sobie, iż naszym życiowym celem jest niebawzięcie. By nie tylko skończywszy świętowanie, ale i świętując wykazać się niebieską inicjatywą.

Przymiotnik niebieski niezależnie od tego, czy opisujemy nim barwę, czy pochodzenie na myśl przywodzi sklepienie. Święty Paweł pisze, że pierwszy człowiek, czyli Adam pochodził z ziemi. Był ziemski. Drugi Człowiek – nowy Adam – Jezus – z niebaJaki ów ziemski, tacy i ziemscyjaki Ten niebieski, tacy i niebiescy. A jak nosiliśmy obraz ziemskiego człowieka, tak też nosić będziemy obraz człowieka niebieskiego (1 Kor 15,47-49). Te słowa mówią o nas. Przecież niebiescy – i o sympatie sportowe tu się rozchodzi, a pochodzenie od Ojca i dokonane przez Jezusa zbawienie – jesteśmy. W drodze do nieba przewidzi nam Ta, która już tam dzięki Bożej inicjatywie jest. I wstawia się za nami, byśmy się też tam dostali. Amen.

tekst i zdjęcie: ks. Michał Palowski KM


« powrót
© 2024 - Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich
Projekt i wykonanie: Agencja Reklamowa NEXTDAY