Maltańska Wymiana Młodzieży
Blisko 3 miesiące przygotowań, a później 11 dni warsztatów, wspólnej zabawy i wolontariatu w czasie ŚDM. W wymianie młodzieży wzięło udział 43 ochotników z Polski, Ukrainy, Rumunii, Albanii i Słowacji. Projekt otrzymał dofinansowanie z programu Komisji Europejskiej Erasmus+
Fundacja Maltańska Służba Medyczna i jej partnerzy z Ukrainy, Rumunii, Albanii i Słowacji prowadzą swoje angażujące młodzież krajowe programy wolontariatu, z których każdy ma swoją specyfikę i wiodący obszar tematyczny. W spotkaniu z ochotnikami z innych krajów młodzież maltańska w wymianie dostrzegła szansę na rozwój swoich kompetencji społecznych i zdobywać nowe umiejętności. Spotkanie z kolegami i koleżankami było też okazją do wymiany doświadczeń, zdobycia doświadczenia i poznania historii i kultury innych narodów.
Wiodącym tematem projektu był wolontariat pomocowy w czasie masowych wydarzeń w tym m.in. pomoc osobom niepełnosprawnym, pierwsza pomoc przedmedyczna, działania organizacyjne, wsparcie logistyczne wydarzeń, organizacja żywienia dużej grupy ludzi. Przygotowania do wymiany maltańskiej wymiany młodzieży rozpoczęły się w maju 2016 r. Uczestnicy – wolontariusze organizacji maltańskich z Polski, Ukrainy, Rumunii, Albanii i Słowacji przygotowali scenariusze szkoleń i warsztatów, planowali przyjazd do Krakowa i działania integracyjne na miejscu. Do Krakowa przyjechało w sumie 38 uczestników i 5 liderów. Był to czas wspólnych szkoleń, warsztatów, wolontariatu i zabawy.
W czasie pierwszych dni wymiany uczestnicy wzięli udział przez przygotowanych przez poszczególne grupy krajowe zajęciach. Były to m.in. spotkanie „doświadczenie wolontariatu w czasie Majdanu”, prezentacja nt. zabezpieczenia medycznego imprez masowych, znaczenia promocji w wolontariacie, organizacji obozów letnich dla osób niepełnosprawnych. Ponadto odbyły się szkolenia i warsztaty: „podstawowa pierwsza pomoc”, „Przygotowania informacji prasowych”, „obsługa kuchni polowej”, „wsparcie osób na wózkach”, warsztat „Pokonywanie barier” nt. poruszania się na wózku inwalidzkim. W czasie warsztatów uczestnicy dowiedzieli się jakimi metodami i technikami opiekować się osobami niepełnosprawnymi zgodnie z ich potrzebami.
Grupa z Albanii przygotowała i poprowadziła bardzo ciekawe warsztaty „komunikacja w grupie wielonarodowej”. Zajęcia odbyły się w formie gry miejskiej. Uczestnicy wymiany wzięli udział w zajęciach dotyczących historii i kultury Polski, Ukrainy, Słowacji, Albanii i Rumunii. W czasie zajęć mogli skosztować dań regionalnych, obejrzeć prezentacji dotyczące historii i zabytków, posłuchać muzyki itp. W czasie wymiany nie zabrakło zajęć integracyjnych. Odbył się między innymi mecz piłki nożnej, wspólne zwiedzanie Krakowa i wieczorne śpiewanie przy gitarze.
Uczestnicy wymiany wzięli czynny udział w wolontariacie pomocowym w czasie ŚDM. Była to unikalna okazja do sprawdzenia się w działaniu na największej imprezie masowej ostatniej dekady w tej części Europy. Wolontariusze dołączyli do innych ochotników maltańskich. W sumie pod flagą Zakonu Maltańskiego działało blisko 500 osób z Polski, Niemiec, Belgii, Austrii, Węgier, Ukrainy, Rumunii, Albanii i Słowacji. Wolontariat był również możliwością niesienia konkretnej pomocy oraz okazją do setek spotkań z młodymi ludźmi z całego świata. Według organizatorów na Campusie Misericordiae w Brzegach pod Krakowem zebrało się ponad 1,6 mln pielgrzymów.
W czasie czuwania i Mszy Św. na Brzegach uczestnicy wymiany udzieli pomocy kilku set pielgrzymom. Złamania i zwichnięcia nóg, obtarcia, stłuczenia, zasłabnięcia, udary i oparzenia słoneczne były najczęstszymi przyczynami interwencji ratowników. Wolontariusze wspierające osoby niepełnosprawne dbały o ich zaopatrzenie w wodę i jedzenie, pomagały poruszać się w niełatwym terenie, służyły też pomocą w tłumaczeniach językowych. Wolontariusze pracowali też przy logistyce zabezpieczenia medycznego pracowali wolontariusze. Załoga ukraińskiej kuchni polowej, wspierana przez uczestników wymiany z innych krajów przygotowała i dowiozła na środek Campusu Misericordiae ciepły posiłki, napoje oraz pakiety żywnościowe dla ratowników.
Projekt został zorganizowany przez Fundacja Maltańska Służba Medyczna we współpracy z Iwano-Frankiwską Maltańską Służbą Pomocy, The Order of Malta Relief Organisation in Romania’s, Albanian Organization of the Order of Malta oraz Maltezska pomoc Slovensko o.z.. Koszty przyjazdu, zakwaterowania i wyżywienia uczestników wymiany z Polski, Ukrainy, Rumunii, Albanii i Słowacji zostały sfinansowane dzięki wsparciu z programu Erasmus+ finansowanego z pieniędzy Komisji Europejskiej.
Więcej informacji: michal.rzysko@zakonmaltanski.pl