Serdecznie zapraszamy na Mszę św, która rozpocznie doroczny Konwent ZPKM Za nami 60. Pielgrzymka Zakonu Maltańskiego do Lourdes. Zachęcamy do przesyłania zdjęć i świadectw. Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Fra Andrew Bertiego Święci i błogosławieni Zakonu Maltańskiego
strona główna »  aktualności » Międzynarodowe Seminarium Strategiczne w Rzymie.
Polecamy


W nas przyjdzie Słowo Boga / Kazanie św. Bernarda, opata

Wiemy, że potrójne jest przyjście Pana.  Trzecie jest pośrodku między dwoma pozostałymi.  Te są jawne, trzecie takie nie jest.  Za pierwszym swoim przyjściem Pan był widziany na ziemi i przebywał wśród ludzi, bo jak sam o tym mówi: ujrzeli i znienawidzili. więcej >>>

+++

Sługa Boży Fra' Andrew Bertie
Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego
1988 - 2008

Subskrypcja biuletynu
Od Prezydenta i Kapelanów
Blog konfratra z Paryża
TV Zakonu

Zakon Maltański w Polsce

Konwent ZPKM, 1992 

Maltański Koncert Charytatywny w Olsztynie - 2016


BLIŻEJ BOGA: Zakon Maltański w Gliwicach

więcej filmów >>>

AktualnościA+A-A0

2018-02-13

Międzynarodowe Seminarium Strategiczne w Rzymie.

Ponad 140 uczestników. Pięć głównych tematów Międzynarodowe seminarium strategiczne dotyczące reformy konstytucyjnej Suwerennego Zakonu Maltańskiego odbyło się w Rzymie w dniach 8-11 lutego. Wydarzeniu przewodniczył Namiestnik Wielkiego Mistrza Fra 'Giacomo Dalla Torre, a uczestniczyło w niej 140 członków Zakonu z pięciu kontynentów. 

W pracach uczestniczyły także organy Zakonu: Rada Suwerenna, liderzy ponad 50 światowych jednostek terytorialnych oraz uczestnicy 10 międzynarodowych grup roboczych, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy opracowały najistotniejsze propozycje reform.

Trzydniowe spotkanie zostało otwarte przez Namiestnika Wielkiego Mistrza: "Po kryzysie konstytucyjnym, którego doświadczyliśmy między końcem 2016 a początkiem 2017 r., uwidoczniła się potrzeba zmierzenia się z procesem reformy naszych fundamentalnych reguł. Wszystkie nasze refleksje należy rozpatrywać w kontekście nadzwyczajnego rozwoju, jaki nasza działalność medyczna, humanitarna i dyplomatyczna odnotowała na świecie w ostatnich dziesięcioleciach ", powiedział Fra" Giacomo, składając serdeczne podziękowania Specjalnemu Delegatowi Papieża Franciszka.


Prałat Angelo Becciu, obecny na otwarciu seminarium, zachęcił Zakon Maltański do odnowienia nierozerwalnej więzi, łączącej dwa podstawowe aspekty misji Zakonu: "Prawdziwa wierność w aspekcie reform religijnych polega na świadomości, jak zachować przywiązanie do wartości zdefiniowanych w duchowym dziedzictwie Zakonu i odważne przekonanie, że forma, w jaką te wartości muszą się wcielać, musi stale dostosowywać się do specyficznych warunków każdego czasu i miejsca ... Reforma ma na celu odnowienie form Zakonu opartego na tych samych zasadach, które zainspirowały jego powstanie prawie tysiąc lat temu oraz jego działanie ".

Seminarium konsultacyjne, zorganizowane jako pięć okrągłych stołów i sesja plenarna, skoncentrowane na wzmocnieniu działań ogólnoświatowych Zakonu Maltańskiego, potwierdziło religijny charakter, kierujący misją humanitarną, ujętą w motto założycielskim "Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum" – obrona wiary i pomoc ubogim. W szczególności seminarium dotyczyło pięciu tematów: roli zarządu centralnego, roli lokalnych organizacji, kryteriów kwalifikowalności do urzędów, formacji duchowej i procesu członkostwa. Pojawiło się wiele punktów zbieżnych, w tym: wzmocnienie szkoleń dla osób sprawujących urząd, rozszerzenie bazy decydentów powołanych do oceny kwestii strategicznych, zwiększenie liczby kobiet pełniących funkcje kierownicze.

"Mieliśmy okazję wysłuchać różnych punktów widzenia, podzielić się doświadczeniami, skonfrontować się z złożonymi tematami. Ścieżka reformy jest teraz z pewnością lepiej wytyczona. Podczas naszych poszukiwań napotkamy inne trudności, inne przeszkody, ale dzięki dobrej woli, która ożywiała naszą debatę i dzięki stałej modlitwie - jestem pewien, że przeprowadzimy reformę " oświadczył Fra" Giacomo na zakończenie prac.

Kolejnym krokiem w procesie reform będzie dopracowanie wniosków i przełożenie ich na konkretny program, który zostanie wdrożony w najbliższych miesiącach za zgodą Rady Suwerennej. Kapituła Generalna ostatecznie zatwierdzi nową konstytucję.

Pełna Rada Stanu, wybór Wielkiego Mistrza lub Namiestnika Wielkiego Mistrza, zaplanowano na 2 i 3 maja 2018 roku.

 

 

« powrót
© 2024 - Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich
Projekt i wykonanie: Agencja Reklamowa NEXTDAY