5 grudnia 2013 - Światowy Dzień Wolontariatu
Sopot, 5 grudnia 2013
Drodzy Wolontariusze,
w szczególnym, Światowym Dniu Wolontariatu, trzeba zastanowić się, kim jest wolontariusz, a szczególnie kim jest wolontariusz w XXI wieku.
Jako Prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, chciałbym się odwołać do osoby założyciela Zakonu Maltańskiego - Bł. Gerarda, dzięki którego talentom powstała najstarsza, bo blisko 1000 letnia, i dzisiaj jedna z największych organizacji charytatywnych na świecie.
Zakon działa w przeszło 120 państwach, skupia 13,5 tys. członków, zatrudnia 25 tys. pracowników, którymi są lekarze i pielęgniarki, ale również organizuje pracę 80 tys. wolontariuszy. Prowadzi ponad 50 szpitali. W Polsce, aktualnie, dzięki darczyńcom i pracy między innymi członków Związku oraz wolontariuszy funkcjonuje 6 Ośrodków Pomocy dla Osób Niepełnosprawnych (Poznań, Kraków, Katowice, Radom, Olsztyn, Warszawa) 12 placówek Maltańskiej Służby Medycznej 2 szpitale, hospicjum, 2 Domy Pomocy Społecznej i 2 Placówki Terapii Zajęciowej dla Osób Niepełnosprawnych. Każdego roku pod opieką pozostaje około 2 000 chorych a blisko 15 000 osobom otrzymuje pomoc doraźną.
To długie i satysfakcjonujące wyliczenie, ale możliwe właśnie dzięki Wam – dzięki pracy wolontariuszy, osób, które nie werbalnie, ale czynnie wdrażają ideę takich mocarzy jak Św. Franciszek, Bł. Gerard, czy Bł. Brat Albert Chmielowski.
Według prawa wolontariusz dobrowolnie, świadomie i bez wynagrodzenia pracuje na rzecz osób trzecich, a Centrum Wolontariatu dopowiada, że pracuje na rzecz osób spoza więzów rodzinno – koleżeńsko - przyjacielskich, czyli - obcych. To wyjątkowe w czasie, gdzie większość się koncentruje na sobie i swoich, a z obcymi – konkuruje lub walczy.
Widzę Waszą pracę, patrzę jak organizujecie swój czas, i wiem, że 1000 lat po Bł. Gerardzie Wy macie trudniej, bo tego czasu macie znacznie mniej. Jednocześnie mam twardy dowód, że wezwanie maltańskie: „Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum”, to znaczy - obrona wiary i służba ubogim, nie straciło nic ze swojej aktualności, a w XXI wieku ma jeszcze większe znaczenie.
Dzisiaj to Wy – drodzy wolontariusze – jesteście reprezentantami ale i realizatorami najwyższych wartości, do których dotarła ludzkość – poświęcenie oraz wyrzeczenie.
Niezwykłe dzieła w tym obszarze, tworzone przez człowieka dla człowieka budują szczególny prestiż, który od wieków otacza Zakon Maltański na całym świecie – jest to możliwe dzięki Waszemu poświęceniu.
W imieniu chorych i potrzebujących, dziękuję bardzo i śmiem prosić o więcej.
Aleksander Tarnowski
Prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich