Serdecznie zapraszamy na Mszę św, która rozpocznie doroczny Konwent ZPKM Za nami 60. Pielgrzymka Zakonu Maltańskiego do Lourdes. Zachęcamy do przesyłania zdjęć i świadectw. Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Fra Andrew Bertiego Święci i błogosławieni Zakonu Maltańskiego
strona główna »  wydarzenia » 5 grudnia 2013 - Światowy Dzień Wolontariatu
Polecamy


W nas przyjdzie Słowo Boga / Kazanie św. Bernarda, opata

Wiemy, że potrójne jest przyjście Pana.  Trzecie jest pośrodku między dwoma pozostałymi.  Te są jawne, trzecie takie nie jest.  Za pierwszym swoim przyjściem Pan był widziany na ziemi i przebywał wśród ludzi, bo jak sam o tym mówi: ujrzeli i znienawidzili. więcej >>>

+++

Sługa Boży Fra' Andrew Bertie
Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego
1988 - 2008

Subskrypcja biuletynu
Od Prezydenta i Kapelanów
Blog konfratra z Paryża
TV Zakonu

Zakon Maltański w Polsce

Konwent ZPKM, 1992 





Maltański Koncert Charytatywny w Olsztynie - 2016


BLIŻEJ BOGA: Zakon Maltański w Gliwicach

więcej filmów >>>

WydarzeniaA+A-A0

2013-12-05

5 grudnia 2013 - Światowy Dzień Wolontariatu

Sopot, 5 grudnia 2013

 

Drodzy Wolontariusze,

w szczególnym,  Światowym Dniu Wolontariatu, trzeba zastanowić się, kim jest wolontariusz, a szczególnie kim jest wolontariusz w XXI wieku. 

Jako Prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, chciałbym się odwołać do osoby założyciela Zakonu Maltańskiego - Bł. Gerarda, dzięki którego talentom powstała najstarsza, bo blisko 1000 letnia,  i dzisiaj jedna z największych organizacji charytatywnych na świecie.

Zakon działa w przeszło 120 państwach, skupia 13,5 tys. członków, zatrudnia 25 tys. pracowników, którymi są lekarze i pielęgniarki, ale również organizuje pracę 80 tys. wolontariuszy. Prowadzi ponad 50 szpitali. W Polsce, aktualnie, dzięki darczyńcom i pracy między innymi członków Związku oraz wolontariuszy funkcjonuje 6 Ośrodków Pomocy dla Osób Niepełnosprawnych (Poznań, Kraków, Katowice, Radom, Olsztyn, Warszawa) 12 placówek Maltańskiej Służby Medycznej 2 szpitale, hospicjum, 2 Domy Pomocy Społecznej i 2 Placówki Terapii Zajęciowej dla Osób Niepełnosprawnych. Każdego roku pod opieką pozostaje około 2 000 chorych a blisko 15 000 osobom otrzymuje pomoc doraźną.

To długie i satysfakcjonujące wyliczenie, ale możliwe właśnie dzięki Wam – dzięki pracy wolontariuszy, osób, które nie werbalnie, ale czynnie wdrażają ideę takich mocarzy jak Św. Franciszek, Bł. Gerard, czy Bł. Brat Albert Chmielowski.

Według prawa wolontariusz dobrowolnie, świadomie i bez wynagrodzenia pracuje na rzecz osób trzecich, a Centrum Wolontariatu dopowiada, że pracuje na rzecz osób spoza więzów rodzinno – koleżeńsko - przyjacielskich, czyli - obcych. To wyjątkowe w czasie, gdzie większość się koncentruje na sobie i swoich, a z obcymi – konkuruje lub walczy.

Widzę Waszą pracę, patrzę jak organizujecie swój czas, i wiem, że 1000 lat po Bł. Gerardzie Wy macie trudniej, bo tego czasu macie znacznie mniej. Jednocześnie mam twardy dowód, że wezwanie maltańskie: „Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum”, to znaczy - obrona wiary i służba ubogim,  nie straciło nic ze swojej aktualności,  a w XXI wieku ma jeszcze większe znaczenie.

Dzisiaj to Wy – drodzy wolontariusze – jesteście reprezentantami ale i realizatorami najwyższych wartości, do których dotarła ludzkość – poświęcenie oraz wyrzeczenie.

Niezwykłe dzieła w tym obszarze, tworzone przez człowieka dla człowieka budują szczególny prestiż, który od wieków otacza Zakon Maltański na całym świecie – jest to możliwe dzięki Waszemu poświęceniu.

W imieniu chorych i potrzebujących, dziękuję bardzo i śmiem prosić o więcej.

 

Aleksander  Tarnowski

Prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich  

 

© 2024 - Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich
Projekt i wykonanie: Agencja Reklamowa NEXTDAY