Serdecznie zapraszamy na Mszę św, która rozpocznie doroczny Konwent ZPKM Za nami 60. Pielgrzymka Zakonu Maltańskiego do Lourdes. Zachęcamy do przesyłania zdjęć i świadectw. Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Fra Andrew Bertiego Święci i błogosławieni Zakonu Maltańskiego
strona główna »  aktualności » 28 maja rozpoczęły się szkolenia wolontariuszy na Ukrainie.
Polecamy


W nas przyjdzie Słowo Boga / Kazanie św. Bernarda, opata

Wiemy, że potrójne jest przyjście Pana.  Trzecie jest pośrodku między dwoma pozostałymi.  Te są jawne, trzecie takie nie jest.  Za pierwszym swoim przyjściem Pan był widziany na ziemi i przebywał wśród ludzi, bo jak sam o tym mówi: ujrzeli i znienawidzili. więcej >>>

+++

Sługa Boży Fra' Andrew Bertie
Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego
1988 - 2008

Subskrypcja biuletynu
Od Prezydenta i Kapelanów
Blog konfratra z Paryża
TV Zakonu

Zakon Maltański w Polsce

Konwent ZPKM, 1992 





Maltański Koncert Charytatywny w Olsztynie - 2016


BLIŻEJ BOGA: Zakon Maltański w Gliwicach

więcej filmów >>>

AktualnościA+A-A0

2015-06-01

28 maja rozpoczęły się szkolenia wolontariuszy na Ukrainie.

W pierwszych szkoleniach z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy wzięło udział 22 wolontariuszy Maltańskiej Służby Pomocy z Iwano-Frankowska. Zajęcia poprowadzili Mariusz Zawada – ratownik medyczny i komendant oddziału Kęty Maltańskiej Służby Medycznej oraz Mariana Barchuk wolontariuszka organizacji maltańskiej z Iwano-Frankowska.

 

W projekcie „Rozwój systemu ochotniczego ratownictwa medycznego na Ukrainie” oprócz dostaw nowoczesnego sprzętu ratowniczego prowadzone będą zaawansowane szkolenia z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy i medycyny taktycznej. Dodatkowo szkoleni będą młodzi liderzy, którzy w przyszłości stanowić będą kadrę powstających na Ukrainie ochotniczych służb ratownictwa medycznego. W pierwszym szkoleniu uczestniczyły 22 osoby.

„Udział w zaawansowanych szkoleniach z pierwszej pomocy to dla mnie niezwykłe doświadczenie. Teraz już wiem, że mogę i potrafię skutecznie pomóc drugiemu człowiekowi w nagłej sytuacji. Moje marzenie to móc wykorzystać nowe umiejętności na Światowych Dniach Młodzieży, które w przyszłym roku odbędą się w Polsce” – powiedziała wolontariuszka Maltańskiej Służby Pomocy z Iwano-Frankowska

Istotą działania ochotników jest niezmienne od 900 lat zawołanie Zakonu Maltańskiego „Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum”. Wyszkoleni wolontariusze będą mogli nieść pomoc nie tylko w sytuacjach nadzwyczajnych i w czasie klęsk żywiołowych ale też w czasie wydarzeń religijnych, społecznych, sportowych i kulturalnych. Do tej pory na Ukrainie brakowało zorganizowanej struktury wolontariuszy – ratowników, którzy podobnie jak w Polsce mogliby prowadzić zabezpieczenia przedmedyczne i wspierać profesjonalne służby w działaniach ratowniczych.


„Jadąc na pierwsze szkolenie na Ukrainę miałem obawy co do motywacji uczestników czy ewentualnych barier komunikacyjnych. Na miejscu okazało się, że w szkoleniu biorą udział fantastyczni ludzie. Są zmotywowani i aktywnie biorą udział w warsztatach. Czuję, że wspólnie tworzymy coś naprawdę ważnego” – twierdzi Mariusz Zawada, komendant Maltańskiej Służby Medycznej odział Kęty, trener w projekcie.

Projekt realizowany jest przez Fundację Maltańska Służba Medyczna w partnerstwie z Maltańską Służbą Pomocy z Iwano-Frankowska. Finansowanie wszystkich działań możliwe jest dzięki wsparciu MSZ RP w ramach programu Polska Pomoc. Dzięki wsparciu MSZ i zaangażowaniu wolontariuszy obu organizacji maltańskich odbędą się 42 dni szkoleniowe w Iwano-Frankowsku, Lwowie i Kijowie. Weźmie w nich udział ponad 60 osób.

Opiekę merytoryczną nad programem szkoleń sprawują doświadczeni ratownicy medyczni Andrzej Dziędziel i Anna Sołek. Liderem zespołu trenerów jest Grzegorz Jaskólski.

 


Zobacz pozostałe informacje o projekcie:
transport sprzętu

wspólne warsztaty trenerów

« powrót
© 2024 - Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich
Projekt i wykonanie: Agencja Reklamowa NEXTDAY