28 maja rozpoczęły się szkolenia wolontariuszy na Ukrainie.
W pierwszych szkoleniach z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy wzięło udział 22 wolontariuszy Maltańskiej Służby Pomocy z Iwano-Frankowska. Zajęcia poprowadzili Mariusz Zawada – ratownik medyczny i komendant oddziału Kęty Maltańskiej Służby Medycznej oraz Mariana Barchuk wolontariuszka organizacji maltańskiej z Iwano-Frankowska.
W projekcie „Rozwój systemu ochotniczego ratownictwa medycznego na Ukrainie” oprócz dostaw nowoczesnego sprzętu ratowniczego prowadzone będą zaawansowane szkolenia z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy i medycyny taktycznej. Dodatkowo szkoleni będą młodzi liderzy, którzy w przyszłości stanowić będą kadrę powstających na Ukrainie ochotniczych służb ratownictwa medycznego. W pierwszym szkoleniu uczestniczyły 22 osoby.
„Udział w zaawansowanych szkoleniach z pierwszej pomocy to dla mnie niezwykłe doświadczenie. Teraz już wiem, że mogę i potrafię skutecznie pomóc drugiemu człowiekowi w nagłej sytuacji. Moje marzenie to móc wykorzystać nowe umiejętności na Światowych Dniach Młodzieży, które w przyszłym roku odbędą się w Polsce” – powiedziała wolontariuszka Maltańskiej Służby Pomocy z Iwano-Frankowska
Istotą działania ochotników jest niezmienne od 900 lat zawołanie Zakonu Maltańskiego „Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum”. Wyszkoleni wolontariusze będą mogli nieść pomoc nie tylko w sytuacjach nadzwyczajnych i w czasie klęsk żywiołowych ale też w czasie wydarzeń religijnych, społecznych, sportowych i kulturalnych. Do tej pory na Ukrainie brakowało zorganizowanej struktury wolontariuszy – ratowników, którzy podobnie jak w Polsce mogliby prowadzić zabezpieczenia przedmedyczne i wspierać profesjonalne służby w działaniach ratowniczych.
„Jadąc na pierwsze szkolenie na Ukrainę miałem obawy co do motywacji uczestników czy ewentualnych barier komunikacyjnych. Na miejscu okazało się, że w szkoleniu biorą udział fantastyczni ludzie. Są zmotywowani i aktywnie biorą udział w warsztatach. Czuję, że wspólnie tworzymy coś naprawdę ważnego” – twierdzi Mariusz Zawada, komendant Maltańskiej Służby Medycznej odział Kęty, trener w projekcie.
Projekt realizowany jest przez Fundację Maltańska Służba Medyczna w partnerstwie z Maltańską Służbą Pomocy z Iwano-Frankowska. Finansowanie wszystkich działań możliwe jest dzięki wsparciu MSZ RP w ramach programu Polska Pomoc. Dzięki wsparciu MSZ i zaangażowaniu wolontariuszy obu organizacji maltańskich odbędą się 42 dni szkoleniowe w Iwano-Frankowsku, Lwowie i Kijowie. Weźmie w nich udział ponad 60 osób.
Opiekę merytoryczną nad programem szkoleń sprawują doświadczeni ratownicy medyczni Andrzej Dziędziel i Anna Sołek. Liderem zespołu trenerów jest Grzegorz Jaskólski.
Zobacz pozostałe informacje o projekcie:
transport sprzętu