Drodzy Wolontariusze,
śmiało można powiedzieć, że to Wy jesteście reprezentantami najwyższych wartości jak poświęcenie oraz wyrzeczenie. Swój wolny czas poświęcacie dla osób, których często nie znacie, jednak nawiązujecie z nimi serdeczny kontakt i udzielając pomocy często przywiązujecie się do nich. To wyjątkowe - szczególnie, że tuż obok toczy się walka pod wielkimi sztandarami „należy ci się, „must have” - tak jakby ludzkość zawracała do czasów gdzie nie były wykształcone złożone społeczności i każdy dbał wyłącznie o siebie.
Szanowni Państwo,
3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku. To również ważny dzień dla Zakonu Maltańskiego, w którego, ponad 900 letnią historię wpisana jest opieka nad chorymi.
Od razu nasuwa się pytanie, dlaczego społeczności międzynarodowe dopiero w 1992 roku dostrzegły potrzeby osób niepełnosprawnych i bariery ograniczające najprostsze ich funkcjonowanie – czy wcześniej tego nikt nie dostrzegał? Oczywiście dostrzegano osoby z dysfunkcjami fizycznymi i psychicznymi, ale nie podejmowano wysiłku, by je integrować z całą społecznością, ale raczej izolowano w mniej lub lepiej przystosowanych ośrodkach – najczęściej prowadzonych przez kościół czy zakony. Bariery techniczne i finansowe nadal skazują niepełnosprawnych na życie poza bieżącym nurtem, dlatego dzisiaj zmieniamy przestrzeń architektoniczną i przede wszystkim mentalną, by integrować nasze, zorganizowane życie z niepełnosprawnością. Tak to my mamy wiele do nadrobienia, by spotkać i poznać człowieka, który jest taki jak my, jednak przez życie przechodzi ze znacznie większymi utrudnieniami. Mam pełne przekonanie, że to my – tzw. pełnosprawni, możemy się dzięki tym kontaktom wiele nauczyć, za co pozostaje jedynie dziękować.
List Prezydenta Związku Polskich Kawalerów Maltańskich
Drodzy Wolontariusze,
śmiało można powiedzieć, że to Wy jesteście reprezentantami najwyższych wartości jak poświęcenie oraz wyrzeczenie.
List Prezydenta Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.
Szanowni Państwo,
3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku. To również ważny dzień dla Zakonu Maltańskiego, w którego, ponad 900 letnią historię wpisana jest opieka nad chorymi.
W sobotę 29 listopada 2014 roku w siedzibie Zakonu Maltańskiego w Warszawie odbyło się spotkanie formacyjne kandydatów do Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. W spotkaniu wzięło udział sześciu aspirantów.
Ponad dwugodzinną dyskusję na temat członkostawa w Zakonie i wynikających z niego obowiązków, życia duchowego i łączności z Kościołem animował o. Marek Pieńkowski OP, Kapelan Konwentualny.
W dniu 23 listopada oddział MSM Kęty obchodził swoje małe święto poświęcenia karetki i pomieszczenia biurowego.
11 listopada 2014, w Białym Kościele (Gmina WIelka Wieś) odbył się III Bieg Niepodległościowy "Niepodległościowa Jedenastka", w którym wziął udział team w barwach Zakonu Maltańskiego.
W dniu 9 listopada 2014 w Głubczycach odbyło się spotkanie organizacyjne mające na celu przedstawienie planów wznowienia dzieł Zakonu na terenie Powiatu Głubczyckiego, w tym szczególnie Grobnik. W spotkaniu, które odbyło się w siedzibie Firmy TOP FARMS, wzięli udział przedstawiciele Zakonu Maltańskiego, samorządu i organizacji pozarządowych.
Już raz to podkreślaliśmy – szczególną wartością tego projektu jest to, że przewiduje on ofertę nie tylko dla uczestników projektu – osób z niepełnosprawnością, ale również dla pracodawców – jednostek administracji państwowej. Realizując cel promocji zatrudnienia osób z niepełnosprawnością Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie POMOC MALTAŃSKA przeprowadziła pięć seminariów oraz 23 spotkania informacyjno-świadomościowe dla przedstawicieli urzędów, samorządów, jednostek podległych.
W niedzielę 20 października 2014 obchodziliśmy Niedzielę Misyjną, która rozpoczęła Tydzień Misyjny. Tegorocznym hasłem są słowa „Miłosierdzie Boże dla całego świata”.
W tych dniach pamiętajmy w modlitwach o wszystkich misjonarzach i misjonarkach, a w sposób szczególny módlmy się za Magdalenę Tlatlik, która jest wolontariuszką Zakonu Maltańskiego.
Obecnie na całym świecie służy 2004 misjonarzy z Polski.