Rozpoczyna się czas Zmartwychwstania Pańskiego - słowo od Głównego Kapelana na Wielkanoc 2015
Łowicz - Warszawa, Wielkanoc 2015 r.
L.dz. 17/2015
Czcigodni Potrzebujący,
Czcigodni Kapelani,
Dostojne Damy, Czcigodni Kawalerowi, Współpracownicy i Wolontariusze Zakonu
Oto dobiegł końca Wielki Post A.D. 2015 oraz Święte Triduum paschalne i rozpoczyna się czas Zmartwychwstania Pańskiego. Z serc i usta naszych wyrywa się radosne Alleluja.
1. Czas paschalny
Niezwykle uroczyście Kościół rozpoczyna okres paschalny, który przybliża nam dar spotkania z kochającym każdego człowieka Bogiem, który okazuje nam największe miłosierdzie przez zmartwychwstanie swojego Syna. Umocnieni wiarą w zmartwychwstanie dzielimy się wzajemnie radością, pokojem, wiarą, życiem we wspólnocie, darem czystości serca, które daje miłość. Dzielimy się solidarnością i nadzieją, dążąc do cywilizacji miłości.
Oto Jezus ukazuje się swym uczniom żywy, gdyż pokonał śmierć (por. Łk 24,36-40). Jak wskazuje wielkanocna Ewangelia odwagę szukania Jezusa miała Maria Magdalena (por. J 20,1-9). Przed świtem pobiegła do grobu, aby namaścić ciało Pana. Piotr i Jan również mieli odwagę, gdy spiesznie udali się w to miejsce; co więcej – weszli do wnętrza grobu; weszli i zrozumieli, że Pan powstał z martwych.
2. Wymowa pustego grobu
A zatem, grób może być też początkiem. Czytamy w Ewangelii, że pobożne niewiasty oddaliły się od grobu z bojaźnią i wielką radością (Mt 28,8). A więc radość i to wielka. Może wydawać się to dziwne, ale wielka radość chrześcijaństwa płynie z grobu, a to dlatego, że on jest pusty, bo Jezus powstał z martwych (...) nie ma Go tu (Mt 28,6-7).
Z siły tego pustego grobu zdawali sobie sprawę już Żydzi i Rzymianie, dlatego postawili przy nim straże, a gdy on i tak opustoszał, to posłużyli się kłamstwem: rozpowiadajcie tak: Jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli Go, gdyśmy spali (Mt 28,13).
Wielka jest siła pustego grobu Zmartwychwstałego Jezusa. Można powiedzieć, że Chrystusowa Dobra Nowina ma dziwna puentę – pusty grób i stąd radość wielka. Oto dzień, który Pan uczynił: radujmy się i weselmy (por. Ps 118,24).
3. Moc paschalnych zadań
Odważni powinniśmy być i my, współcześni chrześcijanie, damy i kawalerowie maltańscy, spoglądający z wiarą w pusty grób Pański. Gdy inni wokoło milczą my głosimy Chrystusa ukrzyżowanego, który powstał z martwych (por. 1 Kor 1,23). Z dźwiękiem radosnych rezurekcyjnych dzwonów śpiewamy Alleluja i pieśni wielkanocne. Pozdrawiając siebie wzajemnie dzielmy się wezwaniem: Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!
Niech wielkanocna radość, Chrystusowa radość zagości w Waszych świątyniach i wspólnotach parafialnych oraz w naszej rodzinie zakonnej. Przede wszystkim jednak niech zagości w Waszych rodzinach i w sercu każdej damy i każdego kawalera, którzy otwieracie się na prawdę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wpisana w „Tuitio fidei et obsequium pauperum” paschalna moc Zmartwychwstałego Pana niech wyzwoli dalsze piękne dzieła wiary i posługi bliźniemu Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.
Bp Andrzej F. Dziuba
Główny kapelan ZPKM
Poprzednio:
Największy cud w dziejach świata - słowo od Głównego Kapelana na Wielkanoc 2014
Błogosławiony Gerard z Jerozolimy – list głównego Kapelana Zakonu JE ks. Biskupa Andrzeja Dziuby