Serdecznie zapraszamy na Mszę św, która rozpocznie doroczny Konwent ZPKM Za nami 60. Pielgrzymka Zakonu Maltańskiego do Lourdes. Zachęcamy do przesyłania zdjęć i świadectw. Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Fra Andrew Bertiego Święci i błogosławieni Zakonu Maltańskiego
strona główna »  aktualności » II Maltańskie Manewry w Berehowe na Ukrainie
Polecamy


W nas przyjdzie Słowo Boga / Kazanie św. Bernarda, opata

Wiemy, że potrójne jest przyjście Pana.  Trzecie jest pośrodku między dwoma pozostałymi.  Te są jawne, trzecie takie nie jest.  Za pierwszym swoim przyjściem Pan był widziany na ziemi i przebywał wśród ludzi, bo jak sam o tym mówi: ujrzeli i znienawidzili. więcej >>>

+++

Sługa Boży Fra' Andrew Bertie
Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego
1988 - 2008

Subskrypcja biuletynu
Od Prezydenta i Kapelanów
Blog konfratra z Paryża
TV Zakonu

Zakon Maltański w Polsce

Konwent ZPKM, 1992 





Maltański Koncert Charytatywny w Olsztynie - 2016


BLIŻEJ BOGA: Zakon Maltański w Gliwicach

więcej filmów >>>

AktualnościA+A-A0

2016-09-05

II Maltańskie Manewry w Berehowe na Ukrainie

W dniach od 2 do 4 września w Berehowe na Ukrainie trwały II Międzynarodowe Manewry Maltańskie na Ukrainie. Rywalizowało 16 drużyn z trzech państw. Wygrał zespół wolontariuszy Maltijskiej Służby Dopomocy z Iwano-Frankiwska.

Przez trzy dni w Berehowe w obwodzie zakarpackim na Ukrainie rywalizowali ze sobą ratownicy maltańscy z Ukrainy, Polski i Węgier. W manewrach wzięło udział 16 drużyn, łącznie 64 wolontariuszy-ratowników. Dodatkowo w jednym z zadań wystartowały trzy wolontariuszki z zespołu tłumaczy manewrów. Ukrainę reprezentowały zespoły z 7 miast: Kijowa, Lwowa, Iwano-Frankiwska, Jużnoukraińska, Berehowe, Zaporoża i Mariumpola. W zespołach z Ukrainy startowały osoby przeszkolone przez polskich ratowników medycznych. Każda z drużyn wzięła udział w 6 zadaniach – pozorowanych wypadkach, w których w rolę poszkodowanych wcielili się wolontariusze. Pracę poszczególnych zespołów oceniali zawodowi ratownicy medyczni z Polski.

 

(foto Marichka Panchak)

Celem Manewrów było nie tylko doskonalenie praktycznych umiejętności ratowników w warunkach, maksymalnie przybliżonych do rzeczywistości, ale też wzajemne poznanie i integracja wolontariuszy maltańskich z Polski i Ukrainy. Manewry były okazją do ponownego, po Światowych Dniach Młodzieży, spotkania wolontariuszy Maltańskiej Służby Medycznej z Polski i ochotników Maltańskiej Służby pomocy z Ukrainy.

„Jestem pod ogromnym wrażeniem nie tylko umiejętności medycznych uczestników manewrów, ale także pracy w zespole. Wiem, że zdobyte w projekcie umiejętności będą owocowały przez wiele lat. Ci ludzie będą nieśli pomoc w swoich miastach.” Przyznała Barbara Michałowska z Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP „Myślę, że ta współpraca z Polską będzie się utrzymywać” dodała Barbara Michałowska

Dla uczestników manewrów, sędziów, pozorantów i wolontariuszy z zespołu organizacyjnego zostało zorganizowane miasteczko namiotowe nad Jeziorem Dedove w okolicy Berehowe. Stanęła tam również kuchnia polowa, którą wolontariusze Maltańskiej Służby Medycznej ciepło wspominali z czasu Światowych Dni Młodzieży.

(foto Marichka Panchak)

Szczegółowe zasady manewrów zostały przekazane uczestnikom w czasie odprawy w piątek o godz. 17. Od godz. 20.00 pierwsze drużyny rozpoczęły rywalizację od ratowania osoby podtopionej. Dzięki możliwości podłączenia fantomu do komputera, jakość prowadzonej przez kolejnych uczestników resuscytacji oceniał specjalistyczny program. Kolejne zadanie okazało się dla uczestników niespodzianką. O godzinie 1 w nocy rozległy się syreny i światła alarmowe karetki. Wołając o ratunek na teren obozu wbiegła pozorantka ucharakteryzowana na ofiarę wypadku. Uczestnicy, którzy zdążyli już się położyć spać, błyskawicznie byli gotowi do akcji. Połowa drużyn została na terenie obozu i przygotowała improwizowany szpital polowy, a 8 zespołów pomaszerowało do oddalonego o około kilometr lasu. Na miejscu zadaniem uczestników manewrów było odnalezienie poszkodowanych, ocena ich stanu i zaplanowanie priorytetów ewakuacji, opatrzenie ran i ewakuacja do szpitala polowego.

W sobotę 3 września przy zabytkowej katedrze w Berehowe odbyło się uroczyste otwarcie manewrów. Zebranych uczestników, sędziów, wolontariuszy i gości przywitał Roman Yaruczyk – kierownik Maltijskiej Służby Dopomocy Iwano-Frankiwska. Następnie głos zabrali: Pani Barbara Michałowska z Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, przedstawiciel konsulatu Węgierskiego, przedstawiciel władz obwodowych regionu zakarpackiego, przedstawiciel Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy, Przedstawiciel Ambasady Zakonu Maltańskiego na Ukrainie Khanas Andriy oraz dr Marcin Świerad, Kawaler Maltański przedstawiciel Rady Fundacji Maltańska Służba Medyczna.

(foto Katarzyna Baluch) 

"Niezwykle cieszę się, że dzięki inicjatywie Wolontariuszy Maltańskiej Służby Medycznej istniejąca od lat Maltijska Służba Dopomocy rozszerzyła swoją pomoc potrzebującym o działania edukacyjno-ratownicze, głównie wśród młodzieży. Niebagatelnym jest fakt, iż pod znakiem Maltańskiego Krzyża rozwija się współpraca międzynarodowa i rodzą się przyjaźnie pomiędzy ochotnikami z Polski i Ukrainy" -powiedział Damian Zadeberny, prezes zarządu Fundacji Maltańska Służba Medyczna

Następnie drużyny udały się na wyznaczone im zadania, w czterech punktach miasta. Uczestnicy manewrów musieli ratować ofiary wypadku samochodowego, przygotować do ewakuacji medycznej osobę która upadła z wysokości w czasie robót remontowych. Kolejne zadanie polegało na udzieleniu pomocy młodej kobiecie mającej atak serca. W czasie akcji ratowniczej koleżanka poszkodowanej, mająca na rękach niemowlę dostała „ataku padaczki”. Ostatnie zadanie mogło przywołać w pamięci sceny z filmu grozy. Ratownicy spotkali młodego człowieka, który „uciął” sobie nogę piłą łańcuchową. Zadaniem uczestników było prawidłowe zaopatrzenie rannego i przygotowanie do ewakuacji medycznej. Pozoracja została przygotowana tak sugestywnie, że przejeżdżający przypadkowo obok ambulans ukraińskiej służby ratowniczej zatrzymał się, a medycy chcieli udzielić pozorantowi pomocy.

 

(foto Marichka Panchak)

„Zarówno ja i wszyscy sędziowie jesteśmy pod ogromnym wrażeniem wykonania nocnego zdarzenia masowego. Zespoły poradziły sobie w sposób profesjonalny. Również poziom wykonania pozostałych zadań był naprawdę imponujący. Zwycięska drużyna na 3 z 5 ocenianych indywidualnie zadań zdobyła maksymalną ilość punktów.” Powiedział Mariusz Zawada komendant manewrów, członek zarządu Fundacji Maltańska Służba Medyczna.

W niedzielę po wspólnej Eucharystii odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla najlepszych zespołów. Puchar specjalny za najlepiej zgrany zespół zdobyła drużyna z Jużnoukraińska. Nagrodę dla najlepszej drużyny z zagranicy przypadła zespołowi z Katowic. Niespodzianką była nagroda specjalna komendanta zawodów. Za najlepiej wykonane zadanie nocne puchar zdobyły trzy wolontariuszki z Iwano-Frankiwska, które pełniły na manewrach role tłumaczek. Wolontariuszki brały udział w szkoleniach ratowniczych w ubiegłym roku.

(foto Marichka Panchak)

Trzecie miejsce zdobył zespół z Mariupola. Druga nagroda przypadła drużynie z Kijowa. Mistrzami Międzynarodowych, Maltańskich Manewrów Ratowników został zespół z Iwano-Frankiwska. Dodatkową nagrodą dla zwycięskich zespołów jest zaproszenie na Maltańsko-Strażackie Manewry Ratowników, które odbędą się w dniach 23-25 września w Szczyrku.

Manewry były częścią projektu „Rozwój systemu ochotniczego ratownictwa medycznego na Ukrainie” dofinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP z programu Polska Pomoc. W tym roku w ramach projektu zostało na Ukrainie przeszkolonych blisko 180 osób z zakresu pierwszej pomocy, 40 z nich wzięło udział w szkoleniach w standardzie kwalifikowanej pierwszej pomocy prowadzonych przez trenerów Fundacji Maltańska Służba Medyczna. W czerwcu 15 ochotników z Ukrainy przeszło kurs certyfikacyjny i zdało państwowy egzamin na ratownika Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w Polsce. Jednym z efektów projektu był udział 40 wyszkolonych ratowników z Ukrainy w maltańskim zabezpieczeniu Światowych Dni Młodzieży.

Dziękujemy wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji II Maltańskich Międzynarodowych Zawodów Ratowniczych. To był niezwykły i owocny czas!

zobacz galerię zdjęć z manewrów

zobacz powiązane artykuły:

drugi rok budowy Maltańskiej Służby Pomocy Ukrainy

Ratownicy z Ukrainy na ŚDM

Sprzęt ratowniczy i szkoleniowy dla Ukrainy

Szkolenie trenerów pierwszej pomocy

Relacja z Manewrów na stronie Maltijskiej Służby Pomocy Iwano-Frankiwska

Więcej informacji michal.rzysko@zakonmaltanski.pl

« powrót
© 2024 - Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich
Projekt i wykonanie: Agencja Reklamowa NEXTDAY