Drugi rok budowy Maltańskiej Służby Medycznej na Ukrainie
Dzięki wsparciu programu Polska Pomoc Maltańska Służba Medyczna drugi rok szkoli i dostarcza sprzęt wolontariuszom Maltijskiej Służby Ukrainy. W tym roku zaplanowanych jest 57 dni szkoleń z zakresu podstawowej i kwalifikowanej pierwszej pomocy, warsztatów liderskich i szkoleń trenerów pierwszej pomocy. Ponadto wspólne polsko-ukraińskie ćwiczenia i dostawy sprzętu.
Na początku kwietnia rozpoczęła się druga edycja projektu „Rozwój ochotniczego ratownictwa medycznego w Ukrainie”. Projekt jest wspólną inicjatywą Fundacji Maltańska Służba Medyczna i Maltijskiej Służby Pomocy Iwano-Frankiwska. Dzięki działaniom podjętym w 2015 r. zostały uruchomione struktury maltańskiej ochotniczej służby medycznej we Lwowie, Kijowie i Iwano-Frankiwsku, w których działa ponad 70 przeszkolonych i wyposażonych wolontariuszy. Obecnie chcemy utworzyć maltańskiej patrole ratownicze w Berehowe i Mariupolu, oraz wzmocnić już istniejące oddziały. Dodatkowo w Zaporożu patrol ratowników utworzą wolontariusze Caritas, a w Jużno-Ukraińsku pracownicy miejscowej elektrowni atomowej.
W projekcie zostały zaplanowane szkolenia z zakresu podstawowej pierwszej pomocy. Będą one prowadzone przez osoby z Ukrainy przeszkolone w ubiegłym roku. Ratownicy Maltańskiej Służby Medycznej z Polski poprowadzą dwa cykle szkoleń z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, a grupa 15 osób z Ukrainy weźmie udział zakończonym egzaminem państwowym kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w Polsce. Dla najaktywniejszych uczestników projektu zaplanowane zostały warsztaty liderskie oraz szkolenia z zakresu kompetencji trenerskich.
„Doskonale wiemy, że nawet najlepiej wyszkolony ratownik niewiele może zrobić bez sprzętu ratowniczego. Stąd w projekcie zostały zaplanowane zakupy i dostawy na Ukrainę profesjonalnego wyposażenia. Chcemy kupić plecaki i deski ratownicze, środki łączności, umundurowanie, ale też wyposażenie szkoleniowe, które będą przekazane wolontariuszom w 7 miastach Ukrainy. Jestem pewien, że nasza obecna współpraca zaprocentuje w przyszłości” powiedział Damian Zadeberny, prezes zarządu Fundacji Maltańska Służba Medyczna.
Projekt to nie tylko szkolenia i sprzęt. Uczestnicy wspólnie z wolontariuszami z Polski wezmą udział w manewrach ratowników KPP w Berehowe. Wcześniej grupa ochotników z Ukrainy weźmie udział w zabezpieczeniu medycznym Światowych Dni Młodzieży. Wszystkie działania projektowe są możliwe dzięki dotacji przekazanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu programu Polska Pomoc Rozwojowa.
Zobacz powiązanie teksty
Maltańska Służba Medyczna dostarcza sprzęt ratowniczy na Ukrainę
Międzynarodowe manewry ratowników w Berehowe
Maltańska Szkoła Trenerów na Ukrainie
Więcej o projekcie michal.rzysko@zakonmaltanski.pl