Sprzęt ratowniczy i szkoleniowy dla Maltijskiej Służby Ukrainy
W 2016 r. Fundacja Maltańska Służba Medyczna przekazała Maltijskiej Słuzbie Pomocy Ukrainy blisko 1100 kg sprzętu ratowniczego i szkoleniowego o wartości ponad 237 tys. zł. Było to możliwe dzięki pieniądzom z programu Polska Pomoc finansowanego przez MSZ RP.
Współpraca rozwojowa pomiędzy organizacjami maltańskimi z Polski i Ukrainy trwa już drugi rok. Dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Fundacja Maltańska Służba Medyczna wspólnie z Maltijską Służbą Ukrainy prowadzi program „Rozwój systemu ochotniczego ratownictwa medycznego na Ukrainie”. Jego istotną częścią są dostawy profesjonalnego sprzętu ratowniczego i szkoleniowego dla oddziałów ratowników na Ukrainie.
Tylko w tym roku MSM zakupiła i przekazała Ukrainie sprzęt o wartości 237 757,92 zł. Maltijska Służba Ukrainy odebrała sprzęt szkoleniowy, w tym: 3 zaawansowane fantomy osoby dorosłej do nauki resuscytacji, w raz z oprogramowaniem, 7 Podstawowych fantomów osoby dorosłej do nauki resuscytacji, 4 Fantomy niemowlęcia i 3 Fantomy dziecka (junior) oraz projektor i laptop. Na Ukrainę został dostarczony sprzęt ratowniczy w tym: 3 defibrylatory AED, 3 namioty medyczno-logistyczne z oświetleniem i agregatem prądotwórczym, 65 łóżek polowych typu kanadyjka, 6 Desek ratowniczych, 6 Zestawów szyn Kramera, 4 Plecaki ratownicze PSP R1, 2 Apteczki plecakowe 30 l, 8 Apteczek osobistych, 30 Kompletów odzieży ratowniczej, 28 par butów ratowniczych, 28 kasków i latarek czołowych oraz 80 ratowniczych czapek zimowych. Dodatkowo zostały kupione i przekazane środki łączności: stacja retransmisyjna i 10 radiotelefonów cyfrowo-analogowych.
Docelowo sprzęt trafił do 5 miast (Iwano-Frankiwsk, Kijów, Lwów, Berehowe, Mariupol), w których działają maltańscy ratownicy. Wyposażenie trafiło też do 2 miast w których od tego roku działają ratownicy przeszkoleni w projekcie – do Zaporoża, w którym patrol ratowników tworzony jest przez wolontariuszy tamtejszego Caritas oraz do Jużno – Ukraińska gdzie zespół ratowników utworzyła grupa pracowników miejscowej elektrowni atomowej.
W ramach projektu prowadzone są szkolenia z zakresu podstawowej i kwalifikowanej pierwszej pomocy, warsztaty liderów i szkolenia trenerskie. W sumie zostało zorganizowanych 63 dni szkoleniowe. Uczestnicy projektu wzięli udział w manerach ratowniczych na Ukrainie i w Polsce oraz w zabezpieczeniu medycznym Światowych Dni Młodzieży, wszystko po to by wolontariusze mogli doskonalić swoje umiejętności w praktyce.
Zobacz powiązane artykuły
Drugi rok budowy Maltańskiej Służby Medycznej Ukrainy
Międzynarodowe Manewry ratowników na Ukrainie
Maltańska Szkoła Trenerów w Iwano-Frankiwsku
Więcej informacji michal.rzysko@zakonmaltanski.pl