Fundacja Maltańska Służba Medyczna we współpracy z Maltańska Służbą Pomocy z Iwano-Frankiwska rozpoczęła wspólny projekt rozwoju wolontariatu ratowników medyczny. Dzięki dofinansowaniu MSZ zostanie kupiony sprzęt ratowniczy i będą przeszkoleni ochotnicy z Kijowa, Lwowa i Iwano-Frankiwska.
Na polowej Mszy św. odprawionej 12 kwietnia w sanktuarium Bożego Miłosierdzia przez kard. Stanisława Dziwisza oraz licznych kapłanów, nie zabrakło przedstawicieli władz Krakowa oraz małopolskich parlamentarzystów.
Licznie stawili się również damy i kawalerowie maltańscy w swych strojach zakonnych. Byli m. in. Jerzy Donimirski, przedsiębiorca i dr med. Krzysztof Moczurad, stojący obecnie na czele Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Krakowie.
Druga już edycja naszej akcji przypadła w jakże symbolicznym dniu - w Niedzielę Bożego Miłosierdzia. W ambulansie RCKiK zarejestrowało się 19 osób, oddało krew 15 z nich.
Vigilare znaczy czuwać. Wigilia to nabożeństwo poprzedzające znaczniejsze uroczystości. Zwyczajowa zaczyna się o zachodzie słońca i trwa do świątecznego poranka.
Wigilia paschalna. Wigilia, czyli czuwanie, oczekiwanie, wyglądanie. Pascha, czyli przejście. Patrząc w kalendarz, Wigilia paschalna to oczekiwanie na przejście od Wielkiej Soboty do równie Wielkiej Niedzieli. Wsłuchując się w biblijny zestaw czytań, to oczekiwanie na przejście od Starego do Nowego Przymierza. Krocząc śladami Jezusa, to oczekiwanie na przejście od śmierci do życia. Nie bez kozery Wigilia Paschalna, która swymi początkami sięga II wieku nazywana jest matką wszystkich wigilii, które celebruje Kościół. I tej przed Bożym Narodzeniem, i tej przed Zesłaniem Ducha Świętego, i tej przed uroczystością świętych Piotra i Pawła, i każdej innej.
Przed ponad dwudziestu laty Polska jak długa i szeroka śledziła losy bohaterów Ptaków ciernistych krzewów. Okazuje się jednak, że twórcy serialu nie byli pierwszymi, którzy zwrócili uwagę na ten rodzaj ptaków. Palmę pierwszeństwa w tej kategorii dzierży Albrecht Dürer, który w roku 1512 namalowałMadonnę i Dzieciątko z czyżykiem. Wiadomo iż w drugiej połowie XVI wieku obraz był w Norymberdze, rodzinnym mieście artysty; w roku 1600, należał do cesarza Rudolfa II. W latach 60. XIX wieku należał do markiza Lothiana z Edynburga, od którego zakupiła go w 1893 r. dyrekcja muzeum w Berlinie. Obecnie znajduje się w Galerii Malarstwa (część Muzeów Państwowych) w Berlinie.
W ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży 2016, z kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej do katedry pw. św. Mikołaja przeszła barwna procesja Niedzieli Palmowej.
Wielki Post jest czasem rozważań, wewnętrznych przemian, podejmowania wyzwań. Jedni odmawiają sobie słodyczy, inni próbują swoich sił na długich trasach Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.
Oto dobiegł końca Wielki Post A.D. 2015 oraz Święte Triduum paschalne i rozpoczyna się czas Zmartwychwstania Pańskiego. Z serc i usta naszych wyrywa się radosne Alleluja.
14 marca 2015 Zakon Maltański w Polsce miał zaszczyt spotkać się ze sponsorami i partnerami Opłatka Maltańskiego 2014 w czternastowiecznym Zamku w Korzkwii. Spotkanie miało zasadniczy cel – wyrażenie wdzięczności za wsparcie dzieła Opłatka Maltańskiego. Zaproszeni goście otrzymali podziękowanie w formie dyplomu podpisane przez Prezydenta Związku Polskich Kawalerów Maltańskich Aleksandra hr. Tarnowskiego oraz upominek – pins w kształcie tarczy z krzyżem maltańskim.
Umiejętność, jak i wiedza z zakresu pierwszej pomocy jest bardzo ważna i może przydać się każdemu z nas wszędzie i w najmniej spodziewanym momencie. Ważna jest szybka reakcja i podjęcie działania. Bardzo często potrzeba niewiele, aby uratować komuś życie.